2017-05-29

TURYSTYKA

Weekend w słonecznym Budapeszcie

Jeśli nie było Cię jeszcze w Budapeszcie, koniecznie musisz nadrobić zaległości. Zarezerwuj sobie weekend i wybierz się do niesamowitej stolicy Węgier.

Świetne miejsce na krótki wypad

Wyjazdy w stylu „city break” to doskonały pomysł na przyjemne i niedrogie spędzenie weekendu zagranicą w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Najczęściej nie są to zbyt odległe lokalizacje, co decyduje o szybkiej i prostej komunikacji z Polski. Taki mini urlop pozwala na odetchnięcie od codziennego pędu, spraw zawodowych i zmartwień, przy jednocześnie niezbyt dużym nakładzie finansowym oraz braku konieczności planowania z dużym wyprzedzeniem.

Najczęściej na weekendową podróż wybiera się takie miasta, jak Berlin, Praga, Bratysława, Wilno i oczywiście Budapeszt. Dlaczego właśnie stolica Węgier? Powodów jest bardzo wiele: majestatyczny klimat miasta położonego nad Dunajem, magiczna architektura, ogrom interesujących zabytków, niewygórowane ceny czy znakomity klimat – wczesną wiosną czy późną jesienią słupek rtęci niejednokrotnie przekracza 20 stopni Celsjusza.

 

Jak dostać się do Budapesztu?

Możliwości transportu jest bardzo wiele. Tanie linie lotnicze (np. Wizzair) oferują mnóstwo połączeń z kilku miast w kraju, niektóre z nich odbywają się niemal codziennie. Co najważniejsze, koszt przelotu w jedną stronę często nie przekracza 50-80 zł, o ile decydujesz się podróż poza sezonem. Latem naturalnie ceny są nieco wyższe. Aby sprawdzić dostępne połączenia, możesz skorzystać z aplikacji mobilnych danego przewoźnika lub pobrać jedną z wyszukiwarek, np. SkyScanner.

Jeżeli masz nieco więcej czasu albo po prostu chcesz ograniczyć budżet, weź pod uwagę połączenia autokarowe. Do Budapesztu dostaniesz się m.in. na pokładzie Polskiego Busa czy Lux Express. Zresztą możliwości przejazdu jest jeszcze więcej, należy tu doliczyć choćby PKP. Dostępne połączenia można sprawdzić np. w aplikacji Go Euro, dostępnej m.in. na jakościowy telefon Xperia XA.

 

Gdzie spać w Budapeszcie?

Możliwości noclegu w stolicy Węgier jest bez liku. Prywatne pokoje, kwatery, mieszkania, apartamenty, hostele, hotele – można wymieniać w nieskończoność. Przy krótkim wypadzie najkorzystniej wybrać zakwaterowanie w centrum miasta lub w jego bezpośredniej okolicy. W ten sposób zaoszczędzisz czas związany z przejazdami, a do większości zabytków dotrzesz pieszo. Koszt takiego noclegu rozpoczyna się już od 250 zł za dwie osoby za dwie doby.

Przeglądu ofert najłatwiej dokonać w jednej z mobilnych wyszukiwarek. Największą popularnością cieszy się Booking.com, ale czasem warto zajrzeć także na Hostels.com czy Meteor. Cały proces rezerwacyjny oraz płatność można sfinalizować z poziomu telefonu, co nie zajmie więcej niż zaledwie kilka minut.

 

Co zobaczyć w Budapeszcie z Xperia XA?

Miasto jest pełne niesamowitych miejsc, bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z absolutnych „must see” jest oczywiście budynek Parlamentu, który należy do największych budowli tego typu na świecie. Miejsce to można zwiedzać również wewnątrz z przewodnikiem. Tuż obok znajduje się natomiast bazylika Św. Stefana, w której zobaczyć można relikwię w postaci zmumifikowanej ręki Stefana I, najwybitniejszego władcy w historii Węgier. Nie można pominąć Mostu Łańcuchowego, który jest w pobliżu.

Miłośnikom natury warto polecić dwa obiekty w centrum miasta. Pierwszy to Wyspa Małgorzaty, na której znajduje się pełno atrakcji dla całej rodziny, drugi to natomiast Góra Gellerta, z której rozciąga się malowniczy widok na całe miasto.

 

Opinie i cenne informacje o wszystkich atrakcjach można sprawdzić np. w aplikacji TripAdvisor. Wystarczy pobrać ją na funkcjonalny i praktyczny telefon, np. Sony Xperia XA. Znajdziesz tu też lokale gastronomiczne i usługowe wraz z ich lokalizacją, dzięki będziesz mógł spróbować lokalnej kuchni.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar