Konkursy/

2017-05-29

MOTOKOBIETA

3 gadżety, które mogą uratować życie każdemu motocykliście

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa przy poruszaniu się motocyklem jest bycie widocznym. Zagrożenie związane z brakiem widzialności jest olbrzymie. Na szczęście istnieją specjalne gadżety, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze – powinien zaopatrzyć się w nie każdy motocyklista, zwłaszcza ten rozpoczynający swoją przygodę z tak emocjonującym środkiem transportu.

Są tacy, którzy uważają, że gadżety zwiększające widoczność motocyklisty na drodze są zbyteczne. Nic bardziej mylnego. W obliczu tak częstych wypadków, powodowanych głównie brakiem widoczności, kluczowe okazuje się zwiększenie bezpieczeństwa zwłaszcza w tym zakresie. Odblaski motocyklowe z całą pewnością spełniają tu swoją rolę. W praktyce 150 metrów, które dzieli motocyklistę widocznego i niewidocznego, może zadecydować o tym, czy przeżyje on tę trasę, czy też nie – tłumaczy Aneta Niciak z firmy platformaodblaskowa.pl.

W jakie gadżety warto się więc wyposażyć?

Kamizelka odblaskowa motocyklowa

Znana i najmniej chyba pożądana przez motocyklistów żółta lub pomarańczowa kamizelka, kojarzy się najbardziej z ochronną odzieżą odblaskową. Tymczasem kamizelka odblaskowa motocyklowa, stanowiąca obecnie ofertę wielu firm, przybrała profesjonalną i spełniającą niemalże wszystkie wymagania formę. Tego rodzaju odblaski na motocykl w znacznym stopniu poprawiają naszą widoczność, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą długie trasy. Coraz częściej jednak doskonałą alternatywę stanowi profesjonalna odzież motocyklowa wyposażona w specjalne elementy odblaskowe.

Odpowiednia odzież motocyklowa

Istnieje wiele kryteriów, które spełniać powinna odpowiednio dobrana odzież motocyklowa. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o dobry wygląd. Kluczowa jest prawidłowa ochrona. Motocykliści coraz częściej wybierają profesjonalną odzież z umiejscowionymi odpowiednio elementami odblaskowymi. Wyróżnić można dwie grupy takiej odzieży. Pierwszą z nich stanowi odzież typowo odblaskowa, a drugą fluorescencyjna. W skład tej drugiej grupy wchodzą przede wszystkim kaski motocyklowe oraz jeansy, które świecą w ciemności.

W produkcji odzieży motocyklowej stosowane są najczęściej specjalne tkaniny Scotchlite 3M oraz Lumidex. Używane są także wzmacniane nici odblaskowe, które wykazują dużą odporność na ścieranie i pranie. Wielu producentów takiej odzieży stosuje specjalistyczne akcesoria fluorescencyjne z kolorem, który jest zgodny z normą EN 471. – Taka norma zarezerwowana jest dla odzieży ostrzegawczej, noszonej przez policję i straż pożarną. W ostatnim czasie rezygnuje się także z żółtozielonego koloru, który kojarzy się z policyjnymi kombinezonami. Odblaski dla motocyklistów są teraz również białe lub jasnoszare. Odbijają one światło tak samo jak stosowane wcześniej żółtozielone elementy odblaskowe. – dodaje A. Niciak (platformaodblaskowa.pl)

Odzież przeznaczona dla motocyklistów niemalże zawsze posiada na rękawach, plecach oraz na klatce piersiowej specjalne elementy, które wykonane są z tkaniny odblaskowej. Niekiedy wzmocniona jest ona dodatkowo włóknem poliestrowym. Coraz częściej spotkamy także buty, rękawice i kaski odbijające światło.

Szelki odblaskowe na motocykl

Kolejny ochronny must have dla odpowiedzialnego kierowcy to szelki odblaskowe na motocykl. Wykonane z najwyższej jakości taśmy pryzmatycznej, zapewniają naprawdę dobrą widoczność. Stanowią idealny element odbijający światło, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dzięki temu motocyklista jest bardzo dobrze widoczny, zarówno podczas słonecznych, jak i deszczowych dni. Szelki odblaskowe na motocykl stanowią doskonałą alternatywę dla wspomnianych wcześniej kamizelek. Dzięki łączeniu na wysokości karku zapewniają widoczność nawet podczas jazdy z kuframi lub z bagażem. Większość z nich posiada bardzo wygodny system zapinania dzięki specjalnej klamrze zatrzaskowej. Dostępne w wielu regulowanych rozmiarach, pozwalają na swobodne dopasowanie do sylwetki. Alternatywę dla tego rodzaju szelek może stanowić także pas odblaskowy dla motocyklisty, równie często wybierany jako skuteczny element ochronny zwiększający widoczność na drodze.

Gadżety odblaskowe przez wiele lat były traktowane przez motocyklistów jak przykry obowiązek. Na szczęście z roku na rok świadomość użytkowników pojazdów jednośladowych się zwiększa – a wraz z nią rośnie też bezpieczeństwo na drogach.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar