2017-05-27

Paznokcie

Lampy do utwardzania manicure

Manicure hybrydowy oraz żelowy to metody, które zyskują twardość i trwałość pod wpływem utwardzania światłem. Polimery w nich zawarte to tak zwane polimery światłoutwardzalne, czyli wymagające naświetlenia w specjalnej lampie. Zatem wybór odpowiedniej lampy jest jednym z najważniejszych wyborów każdej stylistki.

 

Różne typu lamp

Na rynku dostępne są lampy do naświetlania w dwóch rodzajach. Klasyczne lampy UV, wyposażone w szereg żarówek emitujących światło ultrafioletowe oraz lampy ledowe, które są wyposażone w diody LED. W sprzedaży można także trafić na lampy z systemem LED + UV, mające wbudowane oba systemy naświetlania oraz lampy typu LED+ CCFL z wbudowaną specjalną , spiralną świetlówką gwarantującą równomierne naświetlenie paznokci. Każdy z producentów lakierów i żelu na opakowaniu wskazuje czas naświetlania potrzebny do utwardzenia produktu. Średnio jest to 30 sekund w przypadku lamp ledowych i 2 minuty na warstwę w tradycyjnych lampach UV. Lampa łącząca technologie LED i UV (znaczona często jako Sunled) utwardza lakiery hybrydowe nawet w 5 sekund. Warto też wiedzieć, że jasne kolory utwardzają się szybciej, a ciemne – wolniej. 

Czym różnią się od siebie lampy?

Oprócz technologii i czasu naświetlania między lampami występują też inne różnice. Przede wszystkim, nie wszystkie typy kolorowych żeli utwardzają się w lampach LED. Decydując się na zakup lampy ledowej, warto skupić się na wykonywaniu tylko manicure hybrydowego - radzi kosmetolog z drparadowska.pl - lub starannie wybierać tylko takie żele, na których producent wyraźnie zaznacza możliwość utwardzania w lampie ledowej. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zyskujemy gwarancję znacznego skrócenia czasu manicure oraz eliminację pieczenia palców podczas utwardzania żelu. Dodatkowo, lampy UV wymagają okresowej zmiany żarówek, podczas gdy Ledy mogą pracować nieprzerwanie przez 12 lat, zużywając mniej prądu i nie wydzielając ciepła.

Wybierając lampę, koniecznie zwróćmy uwagę na jej moc. Na rynku dostępny jest szereg typów i modeli, o mocach naświetlania od 6 do 48 Watt. Oczywiście im więcej mocy ma lampa, tym lepiej i szybciej utwardza. Jednak większe moce to także większe koszty. Średnia moc 36 Watt, którą ma zwykła tunelowa lampa UV jest optymalną mocą do domowego użytku.

Lampy do utwardzania dodatkowo różnią się między sobą akcesoriami dodatkowymi, takimi jak timer, wentylator, czujnik ruchu czy wyświetlacz. Udogodnienia te są przydatne, ale także wpływają na wzrost ceny lampy.

Tego nie kupuj

Na rynku dostępne jest spory wybór rozmaitych modeli lamp i lampek do utwardzania lakieru. Nie wszystkie jednak nadają się do manicure. Przede wszystkim warto unikać lamp typu mostek. Są niedrogie i często mają małą moc, przez co ich wydajność jest mniejsza. Lampa pozbawiona jest tylnej ścianki i lustrzanego dna, przez co generuje naprawdę duże straty cennego światła. Podczas używania takiej lampy lakier może nam się nie utwardzić zgodnie z oczekiwaniami, co może źle wpłynąć na jego trwałość. Dodatkową wadą lamp typu mostek jest to, że mogą nam utwardzić lakier hybrydowy w buteleczce, która stoi niedaleko lampy. Jeśli lakiery na stałe stoją w obszarze działania lampy to mogą się zmarnować mimo ochronnych, ciemnych buteleczek.

Poza lampami typu mostek warto też unikać wszelkich lampek, latarek LED i innych tego typu gadżetów. To efektowne zabawki, ale nie nadają się do porządnego utwardzenia lakieru ze względu na małą moc i duże straty światła.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar