Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2017-05-27

DZIECIAK

Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna

Sezon na katar czy grypę u małego dziecka trwa cały rok. Malec jest narażony ma czynniki rozpowszechniające infekcje niemal cały czas! – czy za sprawą starszego rodzeństwa, które właśnie wróciło z przedszkola, czy osób które odwiedzają nowo upieczoną mamę. Dlatego tak ważne jest aby prawidłowo zaopatrzyć się w rzeczy do pielęgnacji już na etapie kompletowania wyprawki. 

 

 
Pierwszy katar 
Poważna infekcja może się pojawić już nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka, a wszystko zaczyna się najczęściej właśnie od kataru noworodka. Niestety nie trwa on siedem dni, nawet pomimo leczenia . Infekcja kataru u małego dziecka utrzymuje się przeważnie  10-14 dni, a wydłużyć.
 
Do pierwszego roku niemowlę oddycha wyłącznie noskiem i to do 50-ciu razy na minutę. Także „zwykły” katar zaburza podstawowe fizjologiczne potrzeby dziecka. Chore dziecko nie jest w stanie wyczuć piersi matki, aby pobrać pokarm niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Rozdrażnione dziecko, nie tylko nie może jeść, ale ma również problemy ze snem. 
 
Po pierwsze: Usuwaj wydzielinę! 
W czasie infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej i  finalnie do zatkania nosa niemowlęcia. 
 
Wydzielina zalegająca w małym nosku może powodować dalsze powikłania. Niedojrzałość układu immunologicznego, brak odporności na większość  ostrych zakażeń infekcyjnych i odmienna budowa trąbki słuchowej jest powodem częstego zapalenia uszu u dzieci. Trąbka słuchowa u dzieci jest nie tylko szersza, ale i  krótsza niż u dorosłych oraz przebiega bardziej poziomo. Zalegająca wydzielina śluzowa, blokuje trąbkę słuchową powodując silny ból i zapalenie ucha.
 
U starszych dzieci, u których są już rozwinięte zatoki oboczne nosa,  w wyniku infekcji dochodzi do zatkania wydzieliną  ujść łączących jamę nosową i zatoki przynosowej- co powoduje  ból  i stan zapalny zatok.
 
Zatkany nos i oddychanie przez usta prowadzi również do  wad wymowy.
 
Aby uniknąć tak poważnych powikłań  należy utrzymać drożność nosa i oczyścić go z nadmiaru wydzieliny.
  
Uszkodzenie słuchu u dziecka 
Najczęstszą przyczyną niedosłuchu w wieku dziecięcym jest wysiękowe zapalenie ucha.
 
U wielu dzieci wysięk pojawia się po infekcji górnych dróg oddechowych i ostrego zapalenia ucha środkowego. U większości dzieci ma łagodny przebieg z tendencją do samoistnego ustępowania , zwłaszcza w miesiącach letnich. U części dzieci utrzymuje się wiele miesięcy powodując niedosłuch. Wysięk zalegający w przestrzeniach ucha środkowego powoduje niedosłuch typu przewodzeniowego.   Ubytek słuchu zwykle nie jest duży, wynosi 25-30 dB  i zwykle jest  niezauważalny.   Przy długo utrzymującym się wysięku  niedosłuch jest większy -do 50 dB.
 
Długotrwały niedosłuch odbija się niekorzystnie na rozwoju dziecka, powodując zaburzenia rozwoju mowy i języka, zaburzenia zachowania, problemy z nauką. 
 
Dolegliwości bólowe przy wysiękowym zapaleniu ucha są rzadkie, najczęściej w postaci kłucia podczas przełykania i ziewania, starsze dzieci zgłaszają szumy w uszach i uczucie zatkania. 
 
Leczenie wysiękowego zapalenia ucha jest objawowe.  Jednak  w przypadku utrzymywania się obustronnego wysięku powyżej 3 mce  z niedosłuchem 25-30 dB stosuje się leczenie chirurgiczne - założenie drenów.  Dzieci pozostają  pod kontrolą laryngologa i pediatry,   który nadzoruje przebieg i leczenie każdej infekcji .  Stosowanie leków i aspiratorów pozostaje do decyzji laryngologa leczącego dziecko.
 
Prawidłowe leczenie infekcji , udrażnianie i oczyszczanie nosa zapobiega powikłaniom w postaci wysiękowego zapalenia uszu z niedosłuchem włącznie.
 
Zalegająca gęsta wydzielina utrudnia czynności życia codziennego - jedzenie,  sen i wypoczynek oraz sprzyja rozwijaniu się infekcji  i powstawaniu powikłań (zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc.)
 
Należy  oczyszczać i udrażniać  nos   tak często jak jest to konieczne .  Zapobiegnie to powikłaniom i poprawi komfort życia dziecka. Aspirator podłączany do odkurzacza skutecznie i bezpiecznie pozwoli na oczyszczenie nosa z gęstej wydzieliny , przez co szybko przyniesie ulgę dziecku.
 
KATAREK Complete jest skuteczną metoda walki z katarem u najmniejszych dzieci. Z nim w trzech prostych krokach bezpiecznie usuniesz wydzielinę z noska u dziecka już od 1-go dnia życia. Pełny zestaw zawiera aspirator kataru podłączany do odkurzacza oraz ampułki fizjologicznego roztworu soli. Całość zamknięta jest w trwałym, plastikowym opakowaniu, zachowującym higieniczność produktu.  Odsysacz jest odpowiedni do odkurzacza o mocy 800-1800W. Jego jednostajna siła ssąca wykorzystuje moc odkurzacza, umożliwia ona w połączeniu z użyciem soli fizjologicznej 0,9% bezpieczne oczyszczanie noska.
 
Cena: ok. 69 zł / www.katarek.pl (PROSZĘ O PODLINKOWANIE STRONUY W SERWISIE!) 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar