2017-02-22

Desery

Tłusty Czwartek – koniecznie na słodko, niekoniecznie bardzo tłusto!

Huczny i kolorowy europejski karnawał we wszystkich krajach Starego Kontynentu kończy się przy stole zastawionym różnorodnymi smakołykami. Tradycja Tłustego Czwartku nakazuje, aby przed rozpoczęciem czterdziestodniowego postu, mocno rozluźnić dietetyczny rygor. Czy pączki i faworki to jedyne rozwiązanie dla świątecznego menu? Podpowiadamy jakimi lżejszymi słodkościami możemy zastąpić tłustoczwartkowe klasyki.

fot. materiał prasowe Dan Cake

fot. materiał prasowe Dan Cake

fot. materiał prasowe Dan Cake

 

Gigantyczny blin w Rosji i brytyjski wyścig naleśników
 
Długie kolejki do najlepszych cukierni to w Polsce coroczna, tłustoczwartkowa tradycja. W innych zakątkach Europy mieszkańcy wykazują jeszcze większe poświęcenie dla ukochanych słodkości. Brytyjczycy biorą udział w Pancake Race, czyli biegu połączonym z podrzucaniem naleśników na patelni. Usmażone placki są na Wyspach jedzone w wersji na słodko i słono.  Z kolei, podczas Schmotziger Donnerstag ulicami niemieckich miast przechodzą defilady. Niemki przejmują klucze do bram miasta, uprzednio obcinając urzędnikom krawaty – symbol ich władzy. Nastrój zabawy udziela się wszystkim – piekarz może powitać nas w stroju diabła! Podobnie jak w Polsce, królują pączki z różnorodnym nadzieniem. We Francji Tłusty Czwartek przypada we wtorek. Największą atrakcją w tym dniu są korowody przebranych mieszkańców, spośród których jury wybiera najciekawsze stroje. Z kolei Norwegowie świętują w niedzielę – dzieci przebierają się, natomiast dorośli zajadają się drożdżówkami z cynamonem (kannelbullar) oraz semlor – pszennymi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną, które z wyglądu przypominają polskie ptysie. W Rosji prawosławne ostatki – Maselnica – trwają przez tydzień. W czwartek pieczony jest gigantyczny blin o powierzchni 150 metrów kw.
 
Na słodko, ale czy tłusto?
 
W rzeczywistości pączki, oponki i faworki na słodko pojawiła się w Polsce dopiero w XVI wieku. Wcześniej obchodzony był Tłusty Tydzień, zwany mięsopustami, podczas którego przede wszystkim jedzono ciężkie, mięsne potrawy. Trudno ocenić, co było źródłem tej ewolucji. Warto jednak czerpać z tego faktu inspirację i dodać do tłustoczwartkowego menu własny akcent. Obok pączków na naszym stole mogą pojawić się również nieco lżejsze i bardziej nowoczesne smakołyki, które następnego dnia nie wywołają zbyt wielkich wyrzutów sumienia. Mini babeczki z lekkim kremem na bazie śmietany, tort czekoladowo-kokosowy, a może biszkoptowe tartaletki z kremem bananowym? Możliwości jest mnóstwo. – Wszystkie te lżejsze, alternatywne dla tłustych pączków słodkości możemy wykonać na bazie naszych półproduktów – mówi Wiktor Kowalski, ekspert Dan Cake Polonia. – Babeczki i tartaletki wypełnione lekkimi, mlecznymi kremami pod pierzynką ze świeżych owoców smakują, ale także wyglądają znakomicie. Ciemne i jasne spody tortowe ułatwią przygotowanie wyśmienitego ciasta, które będzie pięknie prezentować się na tłustoczwartkowym stole. Co najważniejsze, dzięki półproduktom zaoszczędzamy wiele czasu i energii, nie tylko elektrycznej.
 
Tłusty czwartek na diecie
 
Jeśli niekoniecznie chcemy przerywać dietę z okazji Tłustego Czwartku, możemy uczcić ten dzień, sięgając po lekkie wypieki. Klasyczne ciasto drożdżowe z serem, kruszonką lub kakao nie ma nic wspólnego z kąpielą w gorącym oleju, a jest również puszyste i aromatyczne, co najlepszy pączek. Przy okazji wspólnego celebrowania tłustoczwartkowej tradycji warto też przekąsić puszystą babeczką drożdżową FAVOLA, wypiekaną na bazie domowej receptury inspirowanej francuską brioszką. – Puszyste wypieki z ciasta drożdżowego to smaczna i zdrowa alternatywa dla klasyków tłustoczwartkowych. Ciasta drożdżowe i babeczki drożdżowe oferowane przez Dan Cake Polonia są uniwersalnymi przekąskami bez sztucznych barwników oraz aromatów. Ich lekka, puszysta konsystencja to nieocenione źródło przyjemności i najlepsza rekompensata dietetycznych wyrzeczeń – mówi Wiktor Kowalski, ekspert Dan Cake Polonia.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar