Strona

2017-02-11

Czy wiesz, że...

Kiedy u kobiety wypadają dni płodne

Zarówno pary planujące ciążę, jak i te, które wolą powstrzymać się od powiększania rodziny, zadają sobie to samo pytanie: kiedy u kobiety wypadają dni płodne? Ich określenie może zarówno pomóc, jak i ustrzec przed ciążą. No więc, jak to policzyć?

 

Przeciętny cykl owulacyjny kobiety trwa dwadzieścia osiem dni. W połowie cyklu, w czternastym dniu, pęka pęcherzyk Graffa i dochodzi do owulacji. Jajeczko przesuwa się z jajnika do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie. Ma na to jedynie dwanaście godzin, po tym czasie jajeczko obumiera i zostaje wydalone z kolejną miesiączką.
 
Czy to znaczy, że czas, w którym kobieta może zajść w ciążę, trwa jedynie dwanaście godzin w miesiącu? Oczywiście nie. Trzeba pamiętać, że plemniki są w stanie przeżyć trzy doby, a w skrajnych przypadkach nawet pięć i już te pięć dni przed jajeczkowaniem należy traktować jako dni płodne. Jest to czas kiedy, mówiąc obrazowo, plemnik czeka na jajeczko. Dlatego, jeśli planowana jest ciąża, te dni można już traktować jako czas starań o dziecko. Jeśli para pragnie powstrzymać się od posiadania potomstwa, jest to czas, w którym trzeba zrezygnować ze współżycia bądź sięgnąć po dodatkowe środki antykoncepcyjne.
 
Co jednak gdy cykl kobiecy trwa mniej lub więcej niż standardowe dwadzieścia osiem dni? Zakłada się, że owulacja zawsze wypada na czternaście dni przed końcem cyklu. Zdarzają się kobiety, które mają wyjątkowo krótkie, bo zaledwie dwudziestodniowe cykle. Jeśli do tego mają długie miesiączki, można śmiało założyć, że do owulacji dochodzi w czasie krwawienia menstruacyjnego. Może to być powodem problemów z zajściem w ciążę. W internecie dostępne są kalkulatory dni płodnych. Można z takowego skorzystać na stronie kobiecosc.info.
 
Kobiety, które planują ciążę, bardzo często już po zakończeniu dniu płodnych zaczynają doszukiwać się objawów ciąży. Co prawda w tak krótkim czasie nie można jednoznacznie powiedzieć, czy kobieta jest w ciąży, czy nie (za wcześnie nawet na testy ciążowe i badanie krwi), jednak pewne objawy mogą sugerować, że tym razem się udało. O pierwszych objawach ciąży można przeczytać tutaj: http://www.interaktywna.pl/spoleczenstwo/parenting/jak-rozpoznac-pierwsze-objawy-ciazy/
 
Obliczanie dni płodnych, czyli popularny kalendarzyk małżeński, bardzo często stosowany jest jako jedyna metoda antykoncepcyjna. Tymczasem owulacja u kobiety może się z różnych powodów przesunąć. Podróż, choroba, stres to czynniki, które mogą zafałszować wyliczenia. Dlatego przyjmuje się, że za pomocą obliczania dni płodnych lepiej jest planować ciążę niż jej unikać.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar