2017-02-01

Warto odwiedzić...

Urlop zimą - dokąd wyjechać?

Zima to idealny czas na wymarzony urlop na Wyspach Kanaryjskich, Kubie lub w Tajlandii. Ceny są zdecydowanie niższe i można uniknąć tłoku na plażach, podczas zwiedzania, w hotelach i restauracjach.

 

Wakacje nie tylko na plaży – Wyspy Kanaryjskie
 
Szybkie pożyczki gotówkowe są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy brakuje funduszy na wymarzoną podróż. Zimowe oferty last minute w biurach podróży są naprawdę korzystne. Za niewysoką cenę można przykładowo polecieć na jedną z Wysp Kanaryjskich. Klimat w tym regionie Hiszpanii nie zmienia się zbytnio w ciągu roku – również w chłodniejszych miesiącach roku występuje duże nasłonecznienie i temperatura około 20° Celsjusza. Zdarzają się sporadyczne opady, które trwają przykładowo maksymalnie 2 dni i nie zakłócają zwiedzania ani aktywnego wypoczynku.
 
Wyprawa na Wyspy Kanaryjskie zimą pozwala na uniknięcie tłumów turystów, którzy tak chętnie korzystają z kąpieli słonecznych oraz pływają w ciepłym oceanie zwłaszcza pomiędzy lipcem i wrześniem. Zdecydowanie przyjemniejsze wówczas jest odwiedzanie takich atrakcji turystycznych, jak wulkan Teide, obserwatorium, latarnia morska, ogród botaniczny, Loro Park i Siam Park na Teneryfie. Kanary to miejsce, gdzie są całoroczne wspaniałe warunki do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu, a kąpielisk i wypożyczalni sprzętu nie zamyka się na zimę. Dużo niższe są również ceny w dobrych hotelach i cenionych restauracjach, gdzie nie trzeba oczekiwać w kolejce na wolny stolik.
 
Tajlandia zimą
 
Jednym z popularniejszych krajów azjatyckich jest Tajlandia, gdzie spragnieni słońca turyści z Europy znajdą je również zimą. To raj miłośników plażowania, pieszych wycieczek, nurkowania i naturalnego piękna przyrody. Do najpiękniejszych wysp kraju należą Koh Phi Phi, znana z filmu „Niebiańska plaża”, Ko Muk, Ko Kut, Ko Lanta, Koh Lipe. Ceny pobytu są dość niskie, a najkorzystniej jest samemu poszukać noclegów i dostępnych atrakcji już po przylocie.
 
Entuzjaści dobrej kuchni będą zadowoleni ze stołowania się na ulicznych straganach w Tajlandii, gdzie posmakować można dań tajskich, chińskich, japońskich i malezyjskich. Warto spróbować takich potraw, jak:
 
  • smażony makaron Phad Thai o kwaśno-słodko-słonym smaku,
  • mięso mielone smażone z bazylią azjatycką,
  • smażony kurczak z orzechami nerkowca,
  • zupa na mleczku kokosowym z kurczakiem,
  • zielone curry,
  • ostro-kwaśna zupa z krewetkami,
  • kleisty ryż ze słodkim mango,
  • cieniutkie naleśniki z bananami lub czekoladą (Roti),
  • sałatka z papai.

Co warto zobaczyć na Kubie
 
Perła Karaibów, Kuba, była kolonią hiszpańską, wymienioną za Florydę. Do dziś odczuwalne są tam wpływy kultury latynoamerykańskiej. Od grudnia do lutego temperatura powietrza w ciągu dnia waha się w granicach 25-26° Celsjusza, a od marca stopniowo wzrasta, czemu towarzyszy umiarkowana wilgotność powietrza. Turystów przyciągają na Kubę czyste, piaszczyste plaże, przejrzysta woda i piękne rafy koralowe.
 
W stolicy wyspy, Hawanie, zwanej miastem kolumn, dostrzegalne są budowle i zabytki z wielu okresów w sztuce. Stare Miasto z zamkami, fortami, teatrem, ratuszem, klasztorem, katedrą, budynkiem kapitolu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić zespół warowni hawańskich, muzea Rewolucji oraz Sztuk Pięknych, pałac gubernatora, cmentarz Krzysztofa Kolumba, parki miejskie, nadmorski deptak.
 
Z Kuby przywozi się cygara (można także zwiedzić fabrykę) oraz rum. Obowiązkowym punktem wycieczki po Hawanie jest wieczorna wizyta w jednym z klubów muzycznych. Przenikają się tam rytmy karaibskie, muzyka salsa, bolero, hip hop oraz rock. Można obejrzeć pokaz słynnego afro-kubańskiego tańca rumba guaranco lub potańczyć przy nowoczesnej muzyce dyskotekowej.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar