2017-01-26

Paznokcie

Formaldehyd w odżywkach do paznokci

Odżywki do paznokci mają je wzmacniać, odbudowywać, nadawać elastyczność i zdrowy wygląd. Zawierają wiele substancji odżywczych, wspomagających odbudowę i wzrost paznokcia, np. ceramidy oraz utwardzających jak proteiny jedwabiu, ale także formaldehyd.

Jakie funkcje spełniają odżywki?
 
Odżywki do paznokci spełniają następujące funkcje:
  • wzmacniająco-utwardzającą paznokcie, za którą odpowiadają proteiny jedwabiu i diamentowy pył zawarte w preparatach odżywczych; substancja konserwująca odżywki do paznokci - formaldehyd – również ma za zadanie utwardzić płytkę paznokcia; dzięki tym składnikom płytka jest mniej podatna na czynniki mechaniczne i bardziej elastyczna;
  • odbudowującą płytkę paznokciową, którą zapewniają keratyna i wapń będące w składzie kosmetyków do pielęgnacji paznokci; substancje te naturalnie budują płytkę paznokcia, a używane w postaci odżywek naprawiają uszkodzenia znajdujące się wewnątrz płytki;
  • pobudzającą wzrost paznokci, na który wpływają żelazo, ceramidy i krzemionka;
  • zmniejszającą łamliwość i przesuszenie płytki paznokciowej po wzmocnieniu jej witaminami C, E, F i B7.
W sprzedaży są również dostępne wielofunkcyjne odżywki do paznokci. Mogą wzmacniać i odbudowywać płytkę paznokcia lub regenerować i pobudzać jej wzrost jednocześnie.
 
Czym jest i jak działa formaldehyd często występujący w składzie preparatów do paznokci?
 
Formaldehyd to związek używany w wielu kosmetykach, np. balsamach do ciała, szamponach, płynach do jamy ustnej, a także w lakierach i odżywkach do paznokci. Jest wykorzystywany jako środek odkażający, ma działanie bakterio- i grzybobójcze. W kosmetykach często pełni funkcję konserwantu. Utwardza płytkę paznokciową, dlatego jest dodawany do lakierów i odżywek do paznokci. Dopuszczalne stężenie formaldehydu w preparatach do paznokci to nie więcej niż 5%. Jeśli substancja dodana do kosmetyku pełni jedynie rolę konserwantu, jego zawartość nie może przekraczać 0,2%. Formaldehyd występuje pod następującymi nazwami: Formaldehyde, Benzylhemiformal, Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), Quanternium-15, Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea, Methenamine, Tosylamide/Formaldehyde Resin, Glutaral, Iodopropynyl Butylcarbamate, Hexetidine. Może uczulać, a po dłuższym stosowaniu powodować m.in. osłabienie płytki paznokciowej. Warto obserwować reakcję swojego organizmu na użycie kosmetyków zawierających formaldehyd.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar