Kruk/
Strona

2017-01-24

Czy wiesz, że...

Goździki na zimę i nie tylko

Rozgrzewające właściwości goździków odkrywamy na nowo zwłaszcza podczas nieprzyjemnych, deszczowych dni oraz siarczystego mrozu. Wówczas chętnie sięgamy po mieszanki herbaciane z dodatkiem tej wspaniałej przyprawy korzennej lub pijemy specjalne, gorące wino lub piwo pełne aromatycznych goździków, imbiru, cynamonu i kardamonu, a także podkreślających niepowtarzalny smak trunku – miodu lub soku z malin.

Dr Beta, fot. Wirginia Bryll

 

 
Goździki to bardzo stara i popularna przyprawa, znana już Chińczykom w 3 wieku p.n.e. Wiecznie zielone drzewa goździkowe rosną przede wszystkim w Afryce i na Madagaskarze. Przyprawą są różowe pąki kwiatowe, które podczas suszenia na słońcu nabierają brązowej barwy. Drewno tego pięknego drzewa wykorzystywane jest w meblarstwie i stolarstwie artystycznym.
 
Obecnie używa się goździków do mięs, chleba, kompotów i rozmaitych ciast i ciasteczek. Ta niezwykle aromatyczna roślina posiada również wiele właściwości terapeutycznych. Już w starożytności stosowana była do odświeżania oddechu. Wystarczyło tylko rozgryźć parę goździków i potrzymać je chwilę w ustach a oddech stawał się przyjemny. Goździki posiadają właściwości antyseptyczne, chronią przed infekcjami przewodu pokarmowego. Niezwykle ważny jest sposób, w jaki przechowujemy je w warunkach domowych. Powinny znajdować się w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach z daleka od słońca i źródeł wilgoci.
 
Olejek goździkowy Dr Beta – panaceum na wiele dolegliwości
 
Olejek goździkowy powstaje w procesie destylacji pąków kwiatowych z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest eugenol stosowany w stomatologii, jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Dlatego w sytuacji awaryjnej, aby złagodzić ból zęba możemy rozcieńczyć z wodą olejek i wcierać w dziąsła lub po prostu rozgryźć goździk. 
 
Substancja ta stosowana jest również w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu oraz infekcji dróg oddechowych, przeziębień, wzdęć i apatii.  Olejek pobudza i rozjaśnia umysł, ma działanie immunologiczne. Uznawany jest także za jeden z afrodyzjaków. Posiada korzenny, „piernikowy” zapach. Wraz z innymi olejkami eterycznymi doskonale nadaje się do odświeżania powietrza w naszych domach lub miejscach pracy. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kominek aromaterapeutyczny i kilka wybranych olejków, które utworzą cudownie pachnącą mieszankę. Wśród wielu receptur Dr Beta znajdziemy sprawdzony przepis na miksturę nawaniającą i znakomicie dezynfekującą powietrze.
 
Do miseczki z wodą wkrapiamy po 2 krople olejków: goździkowego, pomarańczowego, kolendrowego, lawendowego i cytrynowego. Stosowanie takiej mieszanki dwa razy dziennie sprawi, iż nawet podczas gorącego lata poczujemy wspaniałe bożonarodzeniowe zapachy.
 
Natomiast, gdy zimą dokuczać nam będą bóle stawów czy mięśni warto w łyżce stołowej olejku roślinnego rozpuścić 2 krople olejku goździkowego oraz 3 krople olejku lawendowego i nacierać bolące miejsca kilka razy dziennie. 
 
Nie zapominajmy, aby do wszelkiego rodzaju zabiegów używać tylko olejków najwyższej jakości pozbawionych rozpuszczalników i syntetycznych kompozycji zapachowych. Na etykiecie w pozycji Składniki (Ingredients) powinna być tylko: na pierwszym miejscu nazwa łacińska olejku i słowo Oil i ewentualnie kilka nazw składników tego olejku wymaganych dyrektywą UE. 
 
 
AFIR biuro PR firmy Dr Beta
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar