Diky

2016-09-02

Buty

Polska marka, która podbija świat

Mało kto nie kojarzy legendarnego obuwia Relaks – wielu wciąż ma do niego ogromny sentyment. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na gruzach produkujących te buty Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale” powstała marka Wojas. Dziś jej sklepy z butami znane są nie tylko w Polsce.

„W okresie styczeń – lipiec 2016 wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży wyniosła 123, 96 mln zł, co oznaczało wzrost o 6,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego” - brzmi komunikat o stanie finansowym polskiej marki obuwniczej. Wojas ma obecnie w Polsce około 160 swoich salonów, drugie tyle planuje otworzyć za granicą, ponadto aktywnie rozwija sklep internetowy z butami. A zaczynało się wszystko tak bardzo niepozornie.
 
 
Historia sukcesu
 
Dekadę po zakończeniu wojny w Nowym Targu zostały otwarte legendarne Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Wielki zakład przemysłowy eksportował swoje obuwie do 32 krajów na wszystkich kontynentach, wyposażał ekipę polarników na Antarktydę i załogę Polaków podczas słynnej zimowej wyprawy na Mount Everest. W szczytowym okresie rozwoju Zakłady zatrudniały do 10 tysięcy pracowników. Tam też zaczynał swoją pracę młody „górnik” po AGH, Wiesław Wojas, od trzech pokoleń związany z branżą obuwniczą. Dziadek miał mały zakład szewski, ojciec szył cholewki, a sam Wiesław Wojas podszedł do produkcji obuwia bardziej przemysłowo. Gdy Zakłady „Podhale”, nie wytrzymawszy nowej rzeczywistości wolnorynkowej, zaczęły upadać, na ich gruncie powstały trzy podmioty: Nowe Podhale, amerykański Royce i właśnie Wojas. Wiesław Wojas postanowił wówczas szyć obuwie pod własną marką, sygnując nazwiskiem wyjątkową solidność wykonania. W 1990 roku przedsiębiorca otworzył pierwszy sklep z butami i zatrudnił kilka osób, z którymi wspólnie w pierwszym roku działalności wyprodukował kilkadziesiąt tysięcy par obuwia. Pomysł odniósł sukces! Dzięki zastosowaniu w produkcji modnego wzornictwa i szybkiej reakcji na zachodzące zmiany rynkowe, firma Wojas zaczęła się szybko rozwijać. Cztery lata później założyciel przedsiębiorstwa zdecydował się na odkupienie od syndyka część likwidowanych wydziałów NZPS „Podhale” wraz z maszynami, potrajając zatrudnienie w firmie i zwiększając jej moce produkcyjne. W 1996 roku powstała spółka Wojas Trade przejęła istniejące już sklepy z butami i rozpoczęła aktywną rozbudowę sieci salonów firmowych.
 
W Polsce i za granicą
 
Dzisiaj Wojas S.A. jest jednym z największych i najbardziej znanych polskich producentów obuwia. Co roku wypuszcza w świat kilkaset tysięcy oryginalnych par obuwia. Marka posiada około 160 firmowych salonów w kraju i w sumie kilkadziesiąt w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Białorusi. Na tym jednak spółka nie poprzestaje. W najbliższym czasie zapowiada ona dynamiczny podbój rynku zagranicznego, na którym planuje otwarcie łącznie około 160 placówek: 15 w Czechach, 10 na Słowacji, kilka w Rumunii, gdzie obecnie jest w trakcie rejestracji spółki, a także na Zachodzie, dokąd już w tym momencie sprzedaje swoje obuwie. Aktywnie stawia też na rozwój sklepu internetowego z butami.
 
Bogata oferta obuwia
 
Cześć produkcji Wojas idzie do służb specjalnych: od kilku lat spółka zaopatruje w obuwie specjalistyczne wojsko, straż pożarną i graniczną, pocztę polską, służby leśne oraz transportowe. Najbardziej jednak marka jest znana ze swojej oferty detalicznej. W salonach Wojas można znaleźć eleganckie buty damskie i męskie, młodzieżowe modele i obuwie trekkingowe. O jakości produktów świadczą nagrody: w 2015 roku marka Wojas została okrzyknięta Doskonałością Mody Twojego Stylu w kategorii obuwie popularne, w 2014 botki zdobione złotymi szlufkami były zauważone przez jurorów JOY TRENDY, w maju 2013 czytelniczki Joy doceniły botki z ćwiekami. Oprócz nagrodzonych okazów na uwagę zasługują także inne popularne modele Wojas: półbuty, baleriny, czółenka czy kozaki damskie oraz botki, trzewiki i mokasyny z kolekcji męskiej. W salonach firmowych można jednak znaleźć nie tylko obuwie, ale również galanterię i dodatki skórzane – torebki, paski, teczki. Podobny asortyment jest dostępny także w sklepie internetowym wojas.pl. Oferowane na stronie produkty pochodzą zarówno z najnowszej kolekcji, jak i poprzednich. Przy zakupie za kwotę powyżej 100 zł marka oferuje darmową dostawę do kupującego. A w razie, gdyby obuwie nie pasowało, towar można wymienić w ciągu 30 dni od zakupu, odsyłając przesyłkę z powrotem lub zanosząc do salonu firmowego Wojas. Warto zajrzeć też do zakładki z wyprzedażą – niekiedy obniżki sięgają 70 procent, a jakość produktu pozostaje najwyższa.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar