2016-07-16

Desery

Lody - przysmak z wielowiekową historią

 Lubią je dzieci i dorośli. W różnych smakach; na śmietanie i na bazie soków owocowych; na gałki w wafelku, w pucharkach, a najchętniej - prosto z familijnego pudełka. Lody to deser, po który sięgamy szczególnie często w gorące dni. Jaka jest ich historia?

 


Starożytny przysmak Hipokratesa
 
Historia lodów sięga starożytności. Kilka tysięcy lat temu pierwsze desery porównywane ze znanymi obecnie lodami tworzone były w Chinach na bazie mleka i ryżu, do których, w celu zamrożenia, dodawano saletrę. Jak się okazuje, nie tylko Azja była regionem, w którym starożytni znali smak lodów. Grecy opracowali swój własny, niezależny i oryginalny przepis na deser lodowy. Jego bazą była mieszanka śniegu wraz z owocami. Aby nietypowy deser zyskał słodki smak, starożytni Grecy wykorzystywali miód. Dobroczynne właściwości lodów dostrzegł także Hipokrates, zalecając je pacjentom w celu poprawy ich samopoczucia. W Rzymie, na dworze Nerona, do mieszanki śniegu i soków owocowych dodawano różnorodne przyprawy.

XVI-wieczny popularny deser
 
W Europie lody popularność zyskały dopiero w XVI wieku. Wówczas żona króla Henryka II Walezjusza, Katarzyna Medycejska, przywiozła wieść o nich do Francji. Sztukę ich przyrządzania próbowało poznać wielu francuskich kucharzy. Ci, którzy przybyli z Włoch z mnóstwem przepisów na mrożony deser, zaskakiwali uczestników dworskich przyjęć. Podczas jednego z takich wydarzeń podano sorbety, które od tego momentu zaczęły podbijać podniebienia Francuzów. Z czasem lody i wspomniane sorbety stały się popularne zarówno we Francji, gdzie podawane były w kawiarniach również poza sezonem letnim, jak i w Hiszpanii. Najpóźniej upowszechniły się jednak w Anglii, w której ich złoty okres przypadł dopiero na XVIII wiek.
 
XIX-wieczna produkcja lodów
 
Lody na skalę masową zaczęto produkować późno, bo dopiero w XIX wieku. Wówczas w Anglii przestały być przysmakiem wyłącznie szlachty. Na rynku wydawniczym pojawiały się książki, w których fani orzeźwiających deserów mogli znaleźć receptury służące do przygotowania lodów. Dużą, trwającą do dziś popularność lody zyskały w krajach basenu Morza Śródziemnego, w których fantazyjne smaki deserów zachwycają turystów podczas wakacyjnych wojaży. 

Lody w Polsce
 
W świadomości Polaków, smak lodów pojawił się dopiero pod koniec XVIII wieku. Wtedy opublikowana została książka kulinarna, w której przetłumaczone zostały francuskie przepisy. Na kolejnych kartach publikacji znaleźć można było receptury na lody przygotowywane z dostępnych lokalnie owoców. Gospodynie zaczęły tworzyć fantazyjne receptury, dzięki którym miłośnicy lodów mogli delektować się deserami o smaku pigwowym, goździkowym, czy fiołkowym. 
 
Słodka historia
 
Współcześnie mamy do dyspozycji wiele rodzajów lodów. Jedni sięgają po rożki, inni wybierają lody na patyku. Osoby dbające o sylwetkę stawiają na sorbety, a podczas rodzinnych spotkań desery przygotowywane są na bazie dużych, familijnych opakowań lodów. Jak podkreśla Piotr Gąsiorowski, Dyrektor Marketingu PPL Koral, właściciela marki  Bracia Koral - Lody Jak Dawniej - dawne receptury wciąż są wykorzystywane. Dzięki temu, mimo upływu czasu, lody na prawdziwej śmietance i maśle smakują współcześnie tak samo jak kilkadziesiąt lat temu, gdy były wyrabiane według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar