Wygraj
Wygraj
Wygraj
Wygraj

2016-07-07

MOTOKOBIETA

TomTom odkrył wzór na najwspanialsze wakacyjne trasy

Droga Atlantycka w Norwegii została wybrana najpiękniejszą trasą na wakacje. TomTom odkrył co sprawia, że niektóre drogi są epickie, a inne nie budzą większych emocji.

 
07.07.2016r., Aby pomóc kierowcom przygotować się do letnich podróży, TomTom we współpracy z psychologiem Dr Davidem Holmesem stworzył wzór, dzięki któremu wyselekcjonował 25 najwspanialszych tras w Europie (Ultimate Summer Drives - USD).  
 
Przed zbliżającym się planowaniem wakacyjnych tras, Dr Holmes wziął pod uwagę najważniejsze kryteria wpływające na doświadczenia kierowców podczas jazdy. Są nimi: ilość zakrętów i wzniesień na trasie, natężenie ruchu, rodzaj scenerii, a nawet pogoda. Psycholog połączył powyższe elementy z wynikami badań firmy TomTom, w którym wzięło udział 14 000 kierowców z Europy, a także własne doświadczenia dotyczące ludzkiego zachowania i opracował wzór o nazwie Ultimate Summer Drive (USD). Stworzenie formuły miało na celu pomóc kierowcom doświadczyć niezapomnianych wrażeń podczas jazdy na tegoroczne wakacje.
 
The Ultimate Summer Drive (USD) =
 
((P+T) x (R+SC)) x100/21.3333
     SS+AT+W    
 
T = Rodzaj drogi (Type of Road)
SS = Nachylenia (Slope and Skew)
AT = Natężenie ruchu (Amount of Traffic)
P = Postoje (Stopping Points)
R = Odległość od głównych dróg (Remoteness of Road)
SC = Otaczająca sceneria (Surrounding Scenery)
W = Pogoda (Weather)
 
Wzór USD1 pozwala ustalić wynik procentowy określający ‘Idealną Jazdę’ (Perfect Drive), który może być wykorzystywany, aby wyselekcjonować najlepsze trasy. 
 
Magdalena Marciniszyn, TomTom CEE & SEE Marketing Manager, skomentowała powstanie wzoru:  „Jest tak wiele możliwości podróżowania wspaniałymi trasami oraz tyle niesamowitych dróg na całym świecie, które możemy odkryć właśnie dzięki wakacyjnym podróżom. Formuła firmy TomTom - Ultimate Summer Drive -  oraz funkcje, które zawierają nasze urządzenia nawigacyjne, np. Dożywotnie Mapy i niezwykle precyzyjne informacje trafficowe, pomagają kierowcom z łatwością podróżować najwspanialszymi trasami po całej Europie. Teraz wyprawy mogą być bardziej ekscytujące niż kiedykolwiek. Wakacyjne podróże powinny nas relaksować i dostarczać niezapomnianych wrażeń. Wiemy, że jazda jest pasją dla wielu ludzi i jesteśmy pewni, że 25 tras, które wyselekcjonowaliśmy, zostanie zauważonych przez entuzjastów podróży samochodowych z całego kontynentu!”
 
Dzięki zbadaniu zróżnicowanych zmiennych, wzór USD sprawi, że planowanie wakacyjnych tras stanie się prostsze niż kiedykolwiek: 
 
  • Niesamowite widoki (można je udostępnić na Instagramie): 70% kierowców uznało piękną scenerię za klucz do wakacyjnych podróży; 16 % z nich dodało, że powinny być to widoki, którymi można się podzielić w mediach społecznościowych.
  • Dobra droga: Więcej niż jeden na pięciu kierowców odpowiedział, że sama droga jest kluczem do udanej jazdy. Idealne połączenie to droga dwupasmowa, z łagodnymi zakrętami i małymi zmianami nachyleń oraz pięknym widokiem przed sobą.  
  • Mało uczęszczane drogi: 15% ankietowanych za najlepsze trasy uznało te, które pozwalają nieco zboczyć z głównej drogi i odkryć coś nowego, co sprawia, że podróż staje się epicka. To dlatego ten czynnik jest kluczem do wzoru USD. 
  • Postoje: Regularnie rozmieszczone miejsca postojowe, co 50 km lub mniej, odpowiednio wyposażone oraz otoczone zaskakującymi widokami, pomagają kierowcom zrelaksować się i odpocząć. 
  • Dobra pogoda: Ciepły, letni wiatr zapewnia dobre warunki do jazdy.
 
1System przyznawania punktów oraz szczegóły dotyczące wzoru znajdują się na stronie 3-6. 
 
Efekty zastosowania USD
 
Droga Atlantycka w Norwegii, po podstawieniu zmiennych do wzoru, okazała się najwspanialszą wakacyjną trasą w Europie. Zadecydowały o tym jej spektakularne widoki, jakość dróg i doskonałe warunki oświetlenia w okresie letnim. 
 
Pozostałe z pięciu najwspanialszych dróg (Ultimate Summer Drive) to:
 
2. Estoril Ocean Drive, Portugalia
3. Jezioro Como, Włochy
4. Peloponez, Grecja
5. The North Coast 500, Szkocja
 
Dr Holmes skomentował wzór i pięć najlepszych tras: „Wakacyjne podróże samochodem łączą dreszczyk odkrywania nowych, fascynujących przygód oraz poczucie ekscytacji i wolności. Zaplanowanie podroży za pomocą mojego wzoru pomoże kierowcom doznać niezapomnianych wrażeń z jazdy i przeżyć wspaniałe wakacje.”
 
 
Droga Atlantycka w Norwegii
 
 
Estoril Ocean Drive, Portugalia
 
 
Jezioro Como, Włochy
 
 
Peloponez, Grecja
 
 
The North Coast 500, Szkocja
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar