Konkursy/

2016-07-05

Hobby

Parkour – ryzykowny, miejski sport

Tagi: sport, hobby

Od czasu do czasu możemy w mieście zobaczyć ludzi o dość nietypowym zamiłowaniu – biegają oni po różnych elementach, które się w tym mieście znajdują. Barierki, ławeczki, budki, a nawet budynki – ci ludzie biegają po tych przeszkodach terenowych. Bieg po mieście to znany rodzaj sportu choć jego sens jest kwestionowany przez niektórych, ale ten rodzaj biegu ma inny wymiar. Sport ten narodził się we Francji i nazywany jest parkour. Oznacza to ni mniej ni więcej jak sztuka przemieszczania się.

Mężczyzna uprawiające parkour to traceur, a kobieta to traceuse. Często możemy zobaczyć reprezentantów tego sportu obojga płci skaczących przez ławki po to, aby wbiec na murek, z murku wskoczyć na garaż, a z niego zeskoczyć na coś jeszcze. I kontynuować bieg dalej. Parkour nie musi być koniecznie praktykowany w mieście, ale generalnie jest praktykowany, jak nie w mieście to w jego okolicach. Parkour to również rodzaj sztuki.
 
Przeszkody muszą być pokonane w sposób możliwie najefektywniejszy, szybki, prosty i bezpieczny. Parkour jest sportem ryzykownym i wymaga przygotowania. Sportowcy muszą mieć dobry refleks, koordynację, siłę i kondycję fizyczną i psychiczną i muszą umieć upadać. Pomaga tutaj umiejętność wykonywania przewrotów i generalnie turlania się. Umiejętnie wykonany koziołek podczas upadku absorbuje energię. W parkour o upadek nie trudno.
 
W parkour można wyróżnić kilka nieformalnych technik. Nie są to techniki sformalizowane i ściśle określone, ale są to ruchy często wykorzystywane podczas miejskich wojaży. Przeskakiwanie przez przeszkody to podstawa. Inny ruch to bieg na pionową ścianę, odbicie się od niej i wskoczenie na jakąś powierzchnię. Skakanie i uderzanie stopą o płaszczyzny pionowe przy jednoczesnym dotknięciu poziomu rękami. Zwisanie ze szczytu ściany lub gzymsu, aby zeskoczyć na drugą stronę. To są podstawowe ruchy, z których powstają inne. Techniki można łączyć na różne sposoby. Tak, aby można było sprawnie przemieszczać się przez miasto.
 
Parkour jest praktykowany bez żadnego sprzętu. Sportowcy mają na sobie luźne, niekrępujące ruchów ubranie. W tym momencie pojawia się kwestia bezpieczeństwa – czy parkour to sport bezpieczny? Techniki pokonywania przeszkód mają być możliwie bezpieczne i proste. Poza tym ludzie uprawiający ten sport przygotowują się wcześniej fizycznie do tego. Ale podstawowe ryzyko to upadek i źle obliczony skok. Tego nie trzeba objaśniać – chwila nieuwagi, zły ruch i możemy doznać poważnych obrażeń. Kolejna sprawa to ruch miejski. Możemy zakłócać ruch tak pieszych, jak również samochodowy, choć ten ostatni to raczej rzadko. Wiele zależy od tego którędy się poruszamy. Ale generalnie trzeba uważać na siebie. Parkour zaliczany jest to sportów ekstremalnych.
 
Czy parkour jest niebezpieczny? Pewne ryzyko istnieje, jak to w tego rodzaju sportach. Z pewnością jest on przeznaczony dla ludzi, którzy potrzebują mocnych wrażeń. Najważniejsze to to, aby każdy uprawiał taki sport, jaki jemu odpowiada. Miłośnicy tego rodzaju sportów wiedzą z czym one się wiążą. A w większości przypadków nic się nie dzieje. Grunt to mieć głowę na karku.
 
Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji NaMieście.pl
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar