2016-06-27

Desery

5 rzeczy, które musicie wiedzieć o lodach

Lody owocowe z witaminami? A może o smaku ogórków kiszonych? Kto w Europie zjada najwięcej mrożonych przysmaków? Przedstawiamy zbiór najciekawszych faktów o lodach.

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Proporcjonalnie do temperatury rośnie nasza chęć na lody. Warto dowiedzieć się więcej na temat ulubionych, niosących kojące ochłodzenie, słodkości.
 
 
Veneo Koral lody z witaminami oshee
 
Najwięksi smakosze lodów
W Europie najwięcej lodowych łakoci jedzą Skandynawowie - powyżej 10 l na osobę w ciągu roku. Dla porównania, ten wskaźnik w Polsce wynosi ok. 4 l na osobę w roku. Największymi miłośnikami lodów na świecie są mieszkańcy Nowej Zelandii (średnio 28 l na osobę w ciągu roku!), oraz Amerykanie (ok. 22 l).
 
Lody w wafelku 
Lody znali już Chińczycy około 5 tysięcy lat temu. Przyrządzali je, miażdżąc owoce w miseczce wypełnionej pokruszonym lodem. W XIX zaczęto wytwarzać wafelki w kształcie rożka, w 1903 roku kulinarny „wynalazek” został opatentowany przez Włocha o nazwisku Marchioni. Od tej pory lody w rożku to najpopularniejsza forma podawania mrożonych przysmaków.
 
Lodowe rekordy
Największy lodowy deser zrobiono w 1985 roku w Kalifornii. Miał ok. 4 m wysokości, a do jego produkcji zużyto 16 tys. litrów lodów. Najdroższe lody na świecie wyceniono na 60 tys. dolarów, to lody wyprodukowane z topniejącego lodowca na Kilimandżaro.

Lody o smaku warzyw
W branży obserwuje się coraz silniejszy trend na nowe, nietypowe smaki. W niektórych lodziarniach można spróbować na przykład lodów marchewkowych czy czosnkowych. Japończycy z kolei przodują w produkcji nietypowych smaków, jak lody o smaku...wasabi, czarnego sezamu, czy fasoli. Najdziwniejszym smakiem na świecie pozostaną chyba jednak... lody o smaku kiszonych ogórków, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży.   
 
Lody z witaminami
- Polacy są otwarci na nowości. Chcą próbować niestandardowych połączeń, jednak pozostają przy tym, co najbardziej im smakuje. Dlatego wśród naszych propozycji na lato 2016 znalazło się sporo lodów sorbetowych o smaku owoców egzotycznych, jak Roller i Drill, a także lody Oshee Ice z witaminami i minerałami, które powstały we współpracy z popularną marką Oshee Vitamin – mówi Piotr Gąsiorowski, Dyrektor Marketingu PPL Koral, jednego z największych producentów lodów w Polsce.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar