2016-03-20

Zupy

Potrawy, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole

W tym roku twoja kolej na przygotowanie potraw na Święta Wielkanocy? Spokojna głowa, wbrew pozorom obowiązkowych dań nie jest dużo. Obfitość na świątecznym stole zapewnią niezbędne dodatki. Poznaj ich symbolikę, a zrozumiesz dlaczego są absolutnym, wielkanocnym must have.

Przygotowanie tradycyjnej polskiej Wielkanocy może być przeżyciem zarówno kulinarnym, jak i duchowym. To okazja, by wzbogacać się wewnętrznie, pod warunkiem że znamy symbolikę przygotowywanych dań i wiemy, dlaczego je święcimy.
 
 
 
Wielkanoc Veneo Konspol
 
Zupa z wkładką
Żurek lub barszcz biały tradycyjnie podawany jest na wielkanocne śniadanie. Dawniej był symbolem Wielkiego Postu. W Wielki Piątek urządzano nawet symboliczny „pogrzeb żuru”, zakopując zupę w ziemi. Obecnie jest obowiązkową pozycją w świątecznym menu, ponieważ spożywamy go z poświęconą „wkładką”. Najchętniej wzbogacamy go jajkiem i kiełbasą, zazwyczaj białą. Przy rodzinnym stole nie brakuje również amatorów innych rodzajów wędlin, np. kabanosów, które stanowią doskonały dodatek do świątecznej zupy.
 
Kolorowe jajka 
Jajka to najbardziej uniwersalny symbol odrodzenia, triumfu życia nad śmiercią. W Wielkanoc, kolorowe i pięknie ozdobione, są wszechobecne na naszych stołach. Tradycyjnie spożywamy je z chrzanem, jednak sposobów ich przyrządzenia jest wiele. Można je faszerować np. pastą z żółtka i papryki z dodatkiem majonezu lub serwować z sosem tatarskim i rzeżuchą.
 
Wędliny i pasztety
Wędlina jest widocznym znakiem kończącego się Wielkiego Postu, dlatego jest niezbędna na wielkanocnym stole. To symbol dostatku, ma zapewniać zdrowie i płodność całej rodzinie. Najczęściej podczas świąt serwujemy pieczone pasztety, kiełbasy oraz pieczenie na zimno, które podawane na gorąco stanowią również świetną bazę wielkanocnego obiadu. 
 
Ostry chrzan
Zarówno z wędlinami, jak i z jajkami idealnie komponuje się chrzan - ludowy symbol siły i fizycznej krzepy oraz symbol męki pańskiej. Ze względu na niezwykle ostry smak i aromat, niewiele osób decyduje się spożywać go w postaci startej, bez dodatków. Zazwyczaj łączy się go z żółtkiem jajek, majonezem, śmietaną.

Chleb i sól
Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa, jest również podstawowym, niezbędnym do życia pokarmem. Poświęcony, ma zapewnić całej rodzinie pomyślność i szczęście. Sól natomiast chroni przed zepsuciem i nie chodzi tu tylko o żywność, ale i - w wymiarze symbolicznym – o nas samych. Jest symbolem oczyszczenia i prawdy.
 
Świąteczne wypieki
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć słodkości. Do najpopularniejszych świątecznych wypieków należą mazurki (czekoladowe, migdałowe, kajmakowe, pomarańczowe) i babki (z makiem, lukrem i inne). Wielkanocne poświęcone ciasto symbolizuje doskonałość.
 
Ważne, by smak świąt kojarzył się nam z naturą. To wyjątkowe dni w roku, kiedy powinniśmy unikać gotowych rozwiązań, tzw. instant food – mówi Agnieszka Piech, przedstawiciel firmy Konspol, renomowanego producenta wędlin. Jeśli chodzi o wędliny, śmiało można spożywać produkty oparte na naturalnych składnikach, bez dodatków do żywności ,,E”. W tym roku z oferty Konspolu na święta polecamy zwłaszcza Kabanosy z kurczaka „Natura” oraz Szynkę wędzoną z kurczaka „Natura”. Dla wielbicieli pasztetów - znakomity Pasztet z królika, a także nowość - Pieczeń swojską.
 
Na świątecznym stole obowiązkowo należy umieścić również święconego baranka, który jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa i zwycięstwa życia nad śmiercią. Dekoracyjnymi elementami będą gałązki bukszpanu (symbol wiosny, nieskończoności życia) oraz bazie (symbol budzącej się do życia przyrody).
 
 
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar