2008-03-28

Perfumy

Nowy zapach Prada

Tradycja została połączona z idealizmem, dziedzictwo uformowane w nowoczesność, klasyka interpretowana poprzez oryginalność... Od powiększonego, klasycznego flakonu, który przywołuje uczucie luksusu i perfumerii z dawnych lat, poprzez nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo, do świeżego zapachu irysa. Te pozorne sprzeczności zostały zbalansowane poprzez zmysłowe, emocjonalne i fizyczne aspekty zapachu.

Infusion d’Iris są perfumami, które opierają się kobiecym stereotypom. Nie są zdefiniowane poprzez wiek kobiety, wywołują ultra-kobiece doznania umiejscowione w świecie luksusu i nowych możliwości – co jest kwintesencją wszechświatu marki Prada. Zapach balansuje na granicy pomiędzy świeżością i trwałością. Jego nastrój znajduje się pomiędzy optymizmem i niewinnością dzieciństwa, naszym miejscem w teraźniejszości oraz wychodzącym w przyszłość postrzeganiem świata przez markę Prada.

Efektem jest wizja wieczności w ograniczonym czasowo stylu życia.

Tworzenie perfum jest zupełnie inne od tworzenia kolekcji. Moda stale się zmienia. Zapach zaś jest próbą stworzeniem czegoś trwałego. Dla Miucci Prady połączenie tego co znane, z patrzeniem w przyszłość, jest otwarciem nowych możliwości wewnątrz granic nowoczesnej kobiecości.

Pod kreatywnym kierownictwem i inspiracją Miucci Prady, Infusion d’Iris został stworzony przez kreaturkę perfum Daniele Andrier.

„Zapach ten jest jak sen, włoska podróż, atmosfera, czysty zapach świeżych lnianych prześcieradeł i nagiej skóry. Perfumy są skomponowane ze znanych zapachów, naturalnych olejków oraz wysokiej jakości składników. Nie naśladują żadnych bieżących trendów w perfumerii. Nie śledzą żadnych kompozycji zapachowych ani stereotypów na temat jak kobieta powinna pachnieć, ale raczej wyrażają siebie poprzez kontrast pomiędzy wspaniałą świeżością i widoczną lekkością oraz rodzaj delikatnej woalki, zmysłowej i silnej, która otacza ciało i ubranie kobiety, która nosi ten zapach.” Daniela Andrier

SKŁADNIKI ORAZ PROCES
Infusion d’Iris łączy klasykę, wyjątkową jakość składników z Włoch takich jak Iris Pallida z Florencji oraz ciepłą nutę blasku sycylijskich mandarynek.

KWIAT POMARAŃCZY I MANDARYNKA
Przypominająca włoską podróż, główna nuta naturalnej wody kolońskiej, jest natychmiast znana i uniwersalna, to synonim atrakcyjności marki Prada. Kompozycja posiada zdecydowany urok Włoch, który jest bardzo odświeżający.

IRYS Zapewnia dominującą kompozycję zapachową, serce tego zapachu, pachnie bardziej jak wspomnienie irysa, niż tradycyjny zapach tego kwiatu. Mokry akord, który daje wrażenie przenikania, jest bardzo lekki, pociągający i kobiecy.

GALBANUM i LENTISC
Bardzo ziemski i naturalny, ten akord wprowadza silny zielony kontrast do zapachu. Skomponowany z Lentisc z rejony Morza Śródziemnego i Galubanum z Iranu duet nadaje nieskończoną świeżość zapachu.

ŻYWICA BENZOIN I KADZIDŁO
Bogaty akord, który dodaje zmysłowości i cech prowokacyjnych zapachowi, wprowadza zrównoważoną słodkość, która zapewnia trwałość zapachowi.

WETIWER I DRZEWO CEDROWE
Wspaniale zmieszane nuty drzewa, które są równocześnie zmysłowe i niespodziewane. Duet ten dodaje zapachowi kontrastu, który chroni go od stania się stereotypowo kobiecym.

Nazwa Infusion d’Iris została zainspirowana przez starożytny i ceniony 6-miesięczny proces destylacji stosowany do uzyskania delikatnej, świeżej nuty zapachowej z korzenia irysa. Prada przeinterpretowała ten proces używając technologię obcinania końców aby uzyskać współczesny efekt.

BUTELKA I OPAKOWANIE
Szklany flakon nawiązuje do wzoru klasycznych butelek do perfum. Jego wytworny kształt tworzy lśniącą, nowoczesną krawędź. Butelka jest ozdobiona historycznym herbem marki Prada zaprojektowanym w 1913 roku przez dziadka Miucci Prady.

Herb wytłoczony został na klasycznych i prostych opakowaniach, znajduje się delikatnie poza środkiem, na symbolicznym jasno-zielonym kolorze marki Prada. Jest to symbol będący synonimem jakości, kunsztu i tradycji, refleksja pasji marki Prada dla innowacji.

REKLAMA
Zamglone spojrzenie modelki Sashy Pivovarovej oraz dłonie w skórzanych rękawiczkach wyrażają silną, nowoczesną kobiecość, która jest równocześnie piękna i niekonwencjonalna.

Aby rozszerzyć wizję Miucci Prady dla Infusion d’Iris, fotograf mody Seven Meisel pod kreatywnym kierownictwem marki Prada stworzył prowokujący, tajemniczy wszechświat, gdzie współczesna kobieta jawi się w zgodzie z jej przeszłością i historią. Herb marki Prada został odsunięty na bok, widoczne są silne i unikalne połączenia marki Prada: romans łączy się z eskapizmem, a tradycja łączy się z nonkonformizmem.

PRODUKT
Infusion d’Iris jest wodą perfumowaną dla kobiet. Produkt dostępny będzie w następujących pojemnościach:
Woda perfumowana w spray’u: 50ml, 100ml, 200ml;
Ceny odpowiednio: 285 zł, 375 zł, 425 zł
Woda perfumowana bez atomizera 750ml;
Cena 1250 zł

Butelki bez atomizera są w zestawie z małym 30ml przenośnym flakonikiem umożliwiającym posiadaczowi perfum pozostawienie dużej butelki w domu i podróżowanie z mniejszym flakonikiem.

IRIS: FAKTY DOTYCZĄCE KWIATU
Irys był symbolem jakości w perfumerii przez setki lat. Prada wydestylowała ten prestiżowy składnik z Florencji, aby stworzyć zapach tak nieuchwytny i wyjątkowy jak drogocenny składnik od jakiego pochodzi jego nazwa.

HISTORIA, KULTURA I MIT
• Egipcjanie uprawiali irysy w dolinie Nilu, a ich esencja była bardzo wysoko ceniona przez Faraonów
• Rzymianie i Grecy wykorzystywali korzeń irysa w medycynie i perfumerii
• W średniowieczu korzeń irysa był bardzo poszukiwany i używany do perfumowania wody (do mycia rąk podczas posiłków), perfumowania odzieży i pościeli
• Nazwa irys pochodzi od greckiej bogini „Iride”, posłańca bogów, pośrednika pomiędzy niebem i ziemią
• Irys jest oficjalnym kwiatem Florencji i najważniejszym symbolem w herbie miasta
• Proszek z korzenia irysu był tradycyjnie rozsypywany pomiędzy rzędy winorośli, aby wpłynąć na bukiet win
• Florencja jest jedynym miastem na świecie, gdzie irys jest nadal uprawiany metodą tradycyjną

ROŚLINA IRYS
• Z pośród 300 znanych odmian irysu, te które używane są w perfumerii to: Iris Pallida (najbardziej ekskluzywna odmiana destylowana w Infusion d’Iris), Iris Germanica i Iris Florentyna
• Poprzez destylację irys pachnie podobnie do fiołka, świeży irys jest synonimem lekkości
• Jest niewiele upraw w historii rolnictwa, które wymagają takiej troski podczas uprawy jak w przypadku irysa – tylko w przypadku niektórych gatunków winorośli są one zbliżone
• 100 kilogramów proszku z korzenia irysa daje nie więcej niż 100 gram esencji
• Z każdej tony irysa uzyskuje się jedynie 2 kilogramy olejku eterycznego
• Irys jest jednym z najdroższych składników perfum, obecnie esencja irysa może kosztować ponad 50 000 euro za kilogram

PROCES UPRAWY: IRIS PALLIDA
• Krok 1: Zbiory irys są możliwe po dwóch - trzech latach od posadzenia, okres zbiorów to czas od połowy lipca do połowy września, kiedy korzeń irysa jest najłatwiejszy do obrania.
• Krok 2: Korzeń irysa jest myty, łuskany ręcznie i pozostawiony do wyschnięcia na 6-7 dni
• Krok 3: Kiedy korzenie już wyschną, są zbierane i przechowywane w chłodnym, suchym miejscu przez następne 3 lata, aż olejki eteryczne odpowiedzialne za charakterystyczny zapach irysa zbliżony do słodkich fiołków zostanie uwolniony. Maksymalna ilość olejku powstaje w trzecim roku.


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar