2008-03-12

Nowinki

Skąd mamy mini?

Spódniczka mini była ikoną swingujących lat sześćdziesiątych i uważa się, że to nikt inny, ale Mary Quant jest odpowiedzialna za stworzenie tak popularnego trendu, ale mimo iż ta postać bardzo przyczyniła się do rozprzestrzenienia tego trendu i w sumie dała go masom, to jest wiele innych osób, które doceniły i pokazały ten trend całemu światu.Mary Quant jest ikoną lat 60-tych, a jej sklep Bazaar na Kings Road, był miejscem, w którym można było dostać najnowszy krzyk swingującej mody. W 1965r. Quant dała światu swoją mini spódniczkę i świat oraz fani mody oszaleli na jej punkcie, na punkcie wolności dla nóg, mimo iż ten trend był znany kilka dekad wcześniej.

Po wojnie moda zaczęła się rozwijać bardzo szybko. Naród przetrwał wszelkie ograniczenia i kartki na żywność, a potem chciał manifestować swoją wolność. Dziewczyny lat 20-tych już nosiły krótsze spódniczki, ale projektanci mody poszli jeszcze dalej.

Osoba, której tak na prawdę powinno się przypisać stworzenie spódniczki mini nie jest znana, ale jest kilka osób, które przyczyniły się do rozsławienia tego "wynalazku".

Anne Francis nosiła wiele bardzo króciutkich spódniczek grając rolę w filmie "Forbidden Planet" w 1956r. To był najprawdopodobniej pierwszy raz, kiedy tak małe spódniczki były widziane na dużym ekranie i okazało się to prawdziwym hitem wśród fanów science fiction.

Francuska projektantka André Courrèges stała się legendą w świecie mody po stworzeniu innowacyjnej, kosmicznej kolekcji we wczesnych latach 60-tych. Wśród żrących kolorów, geometrycznych cięć i plastikowych żakietów, znalazła się właśnie mini spódniczka, którą Courrèges wprowadziła we Francji jeszcze przed wersją Mary Quant, ale tak na prawdę nie przyjęło się to nigdzie indziej.Pomimo tego, co stało się wcześniej niezaprzeczalnym faktem jest to, że mini spódniczka kojarzy nam się z latami sześćdziesiątymi. Mary Quant mogła nie być pierwszą, która dała kobietom możliwość pokazania nóg, ale to właśnie jej spódniczki były najbardziej popularne.

Mary Quant była sercem londyńskiej mody i gdy tłum Londyńczyków został zapoznany z mini spódniczkami reszta świata też zaczęła się ich domagać. Mary również zaprojektowała niesamowite rajstopy, które dopełniły całego szału i były noszone z miniówkami.

Mimo tego, że spódniczka mini już nie raz leżakowała w naszych garderobach, przetrwała całe lata 80 i 90, a teraz ma pozycję tak silną jak nigdy wcześniej. Można się sprzeczać, kto ją stworzył, kto ją rozsławił, ale prawda jest taka, że niezależnie od tego, kto był zamieszany w tą całą historię, to te wszystkie osoby dały nam możliwość pokazywania tego, co najpiękniejsze, zgrabnych, kobiecych nóg, które zawsze przyciągały, przyciągają i będą przyciągały uwagę facetów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar