2013-10-09

ROZRYWKA

Yasmin Levy – największa izraelska gwiazda ponownie we Wrocławiu!

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert gwiazdy największych światowych festiwali i najlepszych sal koncertowych – Yasmin Levy! Po wyprzedanych do ostatniego miejsca koncertach w Synagodze Pod Białym Bocianem, artystka wystąpi 10. grudnia w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego.Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Muzyką interesowała się od dzieciństwa. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO – WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin „Romance & Yasmin” inspirowana była twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy. W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, „La Juderia”, to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingsto Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, „Mano Suave”, to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas, jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie.

Yasmin Levy do tej pory wydała 5 płyt: „Romance & Yasmin” (w 2004 roku), „La Juderia” (w 2005 r.), „Mano Suave” (w 2007 r.) i „Sentir” (w 2009 r.). Ostatnia płyta pt. „Libertad” ukazała się w ubiegłym roku.

 

 10.12.13 godz.19.00 Sala Audytoryjna WCK ul. Wystawowa 1?
Ethno Jazz Festival prezentuje:?YASMIN LEVY

Bilety:
 
180 zł – I miejsca,
150 zł – II miejsca,
120 zł – III miejsca,
90 zł – IV miejsca

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar