2013-05-04

ROZRYWKA

PERFECT – Wielki Koncert

Ich teksty piosenek ciągle na czasie, ich utwory bez końca grane przez stacje radiowe, oni ciągle Niepokonani. Od ponad 30 lat na scenie. Koncerty w kraju i za granicą. Wielkie przeboje. Uwielbienie fanów.  Taki zespół jest tylko jeden - Perfect.

  


Perfect założony został w 1977 roku w Warszawie przez Wojciecha Morawskiego, Zdzisława Zawadzkiego, Pawła Tabakę oraz Ewę Konarzewską i Barbarę Trzetrzelewską. Muzycy, wtedy jeszcze jako Perfect Super Show and Disco Band, występowali w warszawskich klubach i lokalach, wykonując covery popowych utworów oraz towarzysząc znanym gwiazdom, m.in. Annie Jantar i Halinie Frąckowiak. W 1978 roku do składu dołączył śpiewający gitarzysta Zbigniew Hołdys, który napisał pierwsze rockowe utwory Perfectu: Co się stało z Magdą K., Nie ma mogiły rock and rolla, Jego nie ma (piosenka ta otrzymała tytuł najlepszego utworu rockowego roku 1978, przyznawanego przez magazyn Non Stop). Zespół wyruszył w swoją pierwszą, kilkumiesięczną trasę koncertową po USA, gdzie występował w polonijnych lokalach, głównie w Chicago. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Perfect opuszczają wokalistki, a wkrótce potem Tabaka i Morawski. Ich miejsce zajmują Ryszard Sygitowicz i Piotr Szkudelski, za mikrofonem staje natomiast Grzegorz Markowski. Nowy skład grupy z zupełnie nowym repertuarem i brzmieniem prezentuje się po raz pierwszy w sylwestrową noc roku 1980 w studenckim klubie Stodoła. Kolejny rok staje się przełomowym w historii zespołu. Perfect wydaje swoją pierwszą płytę Biały Album, na którym znalazły się niezapomniane utwory Chcemy być sobą i Nie płacz Ewka (ponad milion sprzedanych egzemplarzy w ciągu roku od wydania).Dzięki tym przebojom stali się najpopularniejszą grupą rockową w Polsce, koncertowali w całym kraju, m.in. na takich imprezach jak festiwal w Jarocinie, Rock Arena w Poznaniu, czy Rock Jamboree w warszawskiej Sali Kongresowej. Kolejne hity takie jak Ale wkoło jest wesoło i Niewiele ci mogę dać tylko przypieczętowują popularność Perfectu.
W 1982 roku, ze względu na stan wojenny, grupa zawiesza działalność, ale już jesienią wraca do koncertowania oraz nagrywania (album UNU). Z tego okresu pochodzą takie przeboje jak: Objazdowe Nieme Kino, Wyspa, drzewo, zamek i wciąż niesamowicie popularna Autobiografia.
Do roku 1983 zespół święcił triumfy, oblegał szczyty list przebojów i królował w zestawieniach sprzedaży płyt. Nagle, szokując tysiące fanów, Zbigniew Hołdys ogłosił jego rozwiązanie. Ostatni koncert zespół zagrał w Opolu.
Przez kolejne lata członkowie grupy próbowali swoich sił w innych formacjach, ale bez większych sukcesów. W roku 1987 muzycy postanowili na krótko się reaktywować – dali trzy świetne koncerty – w hali Olivia w Gdańsku, w katowickim Spodku oraz na Stadionie Dziesięciolecia, gdzie w rytm największych przebojów bawiło się ponad 40 tysięcy widzów.
W 1989 roku Perfect z Hołdysem jako wokalistą, bez Markowskiego zagrał wiele koncertów w USA – grupa występowała tym razem dla amerykańskiej publiczności m.in. w Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco a nagrodą były nie tylko owacje widzów, ale również świetne recenzje w takich mediach, jak telewizja ABC, New York Times, Newsweek, Village Voice, czy magazyn Spin.
W 1993 roku Perfect powrócił, już bez Hołdysa, za to ponownie z Markowskim. Po trasie koncertowej w Kandzie, która odniosła wielki sukces i po wielu namowach fanów, muzycy postanowili, że tym razem reaktywują się na stałe.
W 1997 roku na rynku ukazuje się album Geny, z kolejnym wielkim przebojem Niepokonani, który pokrywa się kilkukrotnym złotem. Dwa lata później Perfect wydaje mocno rockowy krążek Śmigło oraz rusza w tournée z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu.
W 2002 roku zespół nagrał razem z Polską Orkiestrą Radiową płytę z symfonicznymi wersjami swoich największych hitów, która już po dwóch tygodniach od premiery pokryła się platyną, bijąc dotychczasowy rekord rynku muzycznego w Polsce.
W 2004 roku na rynku pojawił się kolejny album Schody. Zespół, jako pierwszy w Polsce zdecydował się opublikować swoje dzieło tylko w internecie. Muzycy otrzymali za to statuetkę Światowego Dnia Telekomunikacji za swój wkład w rozwój polskiej teleinformatyki oraz zaskarbili sobie sympatię młodszych fanów.
Rok 2010 to rok obchodów trzydziestolecia działalności Perfectu. Z tej okazji zagrali koncert w wypełnionym po brzegi katowickim Spodku oraz wypuścili na rynek album XXX, który promowały single Raz po raz (straszą nas), Hej Ty (Twój czas) oraz Czy to ja. Krążek już w tydzień po ukazaniu się na sklepowych półkach znalazł się na szczycie zestawienia OLiS, a chwilę później otrzymał złotą płytę.
Zespół Perfect to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. Od kilku dekad nie dają o sobie zapomnieć, wciąż koncertują, nagrywają i nie mają zamiaru przestać. A ich fani, których wciąż przybywa, wcale nie mają im tego za złe. Już w czerwcu na wielkim koncercie w Sali Kongresowej zaprezentują swoje największe przeboje.

ZAPRASZAMY
20 czerwca 2013, Warszawa, Sala Kongresowa


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar