2013-04-25

ROZRYWKA

Czego słucha Lady Gaga? Ikona pop tworzy playlistę dla serwisu WiMP!

Od czasu gdy jej hitowy singiel „Just Dance” podbił światowe parkiety w 2008 roku, niepodzielnie włada rynkiem muzycznym i modowym. Wyznacza trendy, inspiruje a każdy liczący się w showbiznesie artysta chce z nią współpracować. Stefani Joanne Angelina Germanotta, szerzej znana jako Lady Gaga, to persona wobec której, nikt nie jest obojętny. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. My dowiedzieliśmy się jakiej muzyki słucha.


Lady Gaga zdecydowała się podzielić się swoimi ulubiony piosenkami z użytkownikami serwisu WiMP. Wybory i gusta muzyczne gwiazdy są równie zaskakujące, co jej występy i słynne kreacje. Dobrze także odzwierciedlają złożoną naturę ikony współczesnej muzyki, która natchnienie czerpie garściami z wielu gatunków muzycznych. Jej twórczość inspirowana motywami religijnymi, społecznymi, środowiskiem LGBT (lesbijskim, gejowskim, osób biseksualnych i treansgenderycznych) oraz młodzieńczym buntem powoduje, iż trudno znaleźć kogoś kto o niej nie słyszał. Angażuje się nie tylko muzycznie, występuje także w filmach i tworzy własne perfumy.  Lady Gaga spełnia się również kampaniach społecznych, mających na celu walkę z HIV i AIDS, lobbuje na rzecz środowisk LGBT i imigranckich i prowadzi fundację charytatywną, z pomocą której pomaga młodym ludziom w odpowiednim rozwoju psychicznym, edukacji oraz zaplanowaniu przyszłych karier zawodowych. Lady Gaga to prawdziwa współczesna diva, w najpełniejszym znaczeniu tego słowa.

Lady Gaga to przede wszystkim artystka popowa z doskonałym wyczuciem tego, co może przypaść do gustu milionom słuchaczy. Udowodniła to takimi hitami jak „Poker face”, „Paparazzi” czy „LoveGame”. Wśród jej ulubionych kawałków znalazła się piosenka „Unusual You” autorstwa Britney Spears - innej legendy kobiecego popu, która listy przebojów podbijała przed nią. Zdaniem Gagi utwór jest „piękny i potwornie smutny zarazem” a uwielbia go za jego tajemniczość przywodzącą na myśl cyrkowe krzywe zwierciadła.

Germanotta ma także drugie, dzikie i nieposkromione oblicze  - prawdziwej buntowniczki z wyboru i zarazem prowokatorki, która jest w stanie zaskakiwać i bulwersować kreacją z surowego mięsa czy biustonoszem z prawdziwymi karabinami. Tę niepokorną twarz artystki odzwierciedlają inne jej wybory muzyczne jak chociażby „piosenka, której chyba nigdy nie słuchała bez piwa w ręku”, czyli „Rebel Rebel” ikonicznego Davida Bowie czy „Ace of Spades” metalowców z Motorhead. Wśród jej ulubionych piosenek znalazł się także kawałek „Epic” zespołu Faith No More, który był podkładem muzycznym do artystycznych performansów go-go z początków jej kariery na scenie.

Innym gatunkiem, który Gaga sobie bardzo ceni jest hip hop. Na skomponowanej przez nią playliście znalazły się utwory takich wykonawców jak Kanye West czy Akona, który pomógł jej rozwinąć skrzydła i doprowadził do głośnego debiutu w 2008 r. Duże wrażenie wywarła na niej także raperka ze Sri Lanki, M.I.A. Lady Gaga doceniła jej ciężką pracę i trudną ścieżkę na szczyty list przebojów, którą porównuje do tego, co sama doświadczyła. Inną pozycją obowiązkową, która zresztą rozpoczyna listę Gagi jest twórczość zespołu Scissor Sisters. Wybrała „pełen radości, przypominający jej imprezy na Brooklynie” kawałek „Take Your Mama”. Ten zespół ma zresztą istotną cechę wspólną z Lady Gagą – są to wykonawcy ikoniczni dla środowisk gejowskich i lesbijskich, na rzecz których często lobbują.


Pełną listę ulubionych piosenek, w tym kawałek doprowadzający zawsze do łez legendę współczesnej muzyki pop, prawdziwą kobietę renesansu i nieposkromioną prowokatorkę zobaczcie koniecznie w serwisie muzycznym WiMP. http://wimp.pl/playlist/18ec9534-2701-498b-a9e1-cdb696af567e


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar