2012-12-20

CIEKAWOSTKI

Święta all inclusive

Sprzątanie mieszkania, wielogodzinne zakupy, gotowanie potraw. Tak zazwyczaj wyglądają przygotowania do świąt w polskich domach. Jednak aby w pełni odpocząć, Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie Bożego Narodzenia poza domem.


Fot. SXC HUWyjeżdżamy, bo…?
Święta to dla wielu osób przede wszystkim czas wolny, podczas którego chcemy po prostu odpocząć. Zmęczenie, stres i kłótnie to scenariusz, który może towarzyszyć w natłoku przedświątecznych przygotowań. Wyjazd zwalania domowników z obowiązku robienia gruntownych porządków, przygotowywania świątecznego menu i pozwala w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą. Do tego daje szereg możliwości – zarówno spędzenia go w aktywny, jak i tradycyjny sposób. Możemy uniknąć przejedzenia, a nawet zadbać o formę, spacerując czy jeżdżąc na nartach. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wyjazd dobrze jest zaplanować i zorganizować wcześniej – przygotowania w ostatniej chwili także mogą być powodem stresu.

Jak uniknąć stresu w święta?
1. To nie są zawody – nie staraj się być lepszym w czymkolwiek, ani planując wyjazd, ani przygotowując mieszkanie;
2. Nie przejmuj się komentarzami na temat organizacji – Boże Narodzenie to czas dla Ciebie i Twojej rodziny;
3. Zaplanuj wszystko wcześniej – dobry plan pomoże uniknąć załatwiania spraw na ostatnią chwilę, a przez to stresu;
4. Znajdź zajęcie dzieciom – nie będą Ci dzięki temu przeszkadzać, a ucieszą się, że coś jest ich zasługą;
5. Ciesz się i odpocznij – święta to czas radości, kiedy warto skupić się na wypoczynku i regeneracji


Gdzie jeździmy?
Wybór odpowiedniego wyjazdu na święta zależy głównie od indywidualnych predyspozycji. Dla osób, które chcą spędzić je w inny niż zwykle sposób, dobrym rozwiązaniem jest podróż zagraniczna. Ciepła plaża i drink to propozycja dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na urlop w ciągu roku. Osoby chcące poprawić swoją kondycję często decydują się na święta w górach, gdzie jedną z atrakcji jest jazda na nartach. Jednak Polacy są nadal bardzo mocno przywiązani do tradycji – choinki czy wigilii z karpiem. Dlatego też coraz więcej ośrodków przygotowuje właśnie taką propozycję. – Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, co w ofercie świątecznej ma konkretny hotel – mówi Daniela Stier, ekspert z Hotelu Zamek Lubliniec. – Dla osób, które cenią sobie tradycję, ośrodki przygotowują specjalne, wigilijne potrawy. Jednak warto pamiętać także o tym, że pobyt będzie ciekawszy, jeśli ośrodek położony jest w malowniczej lokalizacji i oferuje inne atrakcje, np. jazdę konną czy wędkowanie.

O czym trzeba pamiętać?
Aby świąteczny wyjazd należał do udanych, należy dobrze sprawdzić ośrodek, do którego się wybieramy. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci, pensjonat musi być specjalnie do tego przygotowany. - Komfort i bezpieczeństwo to podstawa wypoczynku. Dlatego warto sprawdzić, czy hotel posiada odpowiednie łóżeczka, wanienki i zabezpieczenia kontaktów – dodaje Daniela Stier. Ważne jest także to, aby ośrodek zapewniał profesjonalną opiekę czy program animacyjny dla najmłodszych. Starsze osoby także mogą potrzebować specjalnego przystosowania przestrzeni. Warto pamiętać choćby o tym, aby łazienka wyposażona była w matę antypoślizgową. Żeby ośrodek odpowiadał całej rodzinie trzeba wybrać taki, który oferuje różne atrakcje – od nordic walkingu do programów sportowych dla dzieci. Jeśli jest taka możliwość, warto zastanowić się, czy wyjazdu świątecznego nie połączyć z sylwestrowym – w wielu miejscach możemy liczyć wtedy na obniżenie kosztów.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar