2012-09-10

ROZRYWKA

Tom Hanks pokochał młodziutką Żydówkę

Pilot RAFU-u (Tom Hanks) zostaje ranny i trafia do szpitala w Jerozolimie, gdzie poznaje piękną i młodziutką Żydówkę Sarah (Cristina Marsillach). Niestety rodzina dziewczyny jest przeciwna ich związkowi. Czy miłość rzeczywiście potrafi pokonać wszelkie bariery? „Niechciane rozstania” w piątek 14 września 2012 roku o godz. 20:00 na kanale Zone Europa.David Bradley jest młodym pilotem RAF-u. II wojna światowa trwa, lecz rana, którą David odniósł, nie pozwala mu obecnie na służbę. W Jerozolimie powoli dochodzi do siebie. Tutaj, dzięki przyjacielowi Peterowi, angielskiemu żołnierzowi, poznaje uroczą młodziutką Sarah. Dziewczyna mieszka wraz z rodziną w Jerozolimie i jest sefardyjską Żydówką. Jej rodzice oraz liczni bracia żyją zgodnie z religijnymi nakazami, kultywując tradycję. Nessim, kuzyn Sary, od lat kocha dziewczynę i zamierza ją poślubić. Ona nie darzy go jednak miłością. Sarah od razu wpada Davidowi w oko. Chłopak próbuje się do niej zbliżyć, lecz dziewczyna traktuje go z rezerwą. David nie daje za wygraną, prowokując kolejne spotkania. Sarah zaczyna odwzajemniać uczucia amerykańskiego pilota. Wydaje się, że miłość nie zna granic. Niestety, rodzina dziewczyny nie chce nawet słyszeć o tym, aby wyszła ona za goja. Kolejne przeszkody wydają się nie do pokonania.

„Niechciane rozstania” to subtelnie opowiedziana historia miłosna. Bohaterów, czyli Davida i Sarę, zdaje się dzielić wszystko. Wychowanie, miejsce pochodzenia oraz religia. Łączy zaś uczucie, które jest zdolne pokonać wszelkie bariery. Twórcom udało się, ukazując Jerozolimę okresu II wojny, skupić na postaciach, jednocześnie prezentując szerokie tło obyczajowe. Intrygująco wypada zestawienie sefardyjskiej kultury, etyki i religijności z oglądem świata syna amerykańskiego pastora. Różnice kulturowe okazują się niczym wobec siły miłości. Czuć chemię między bohaterami, w czym zasługa aktorów. W rolę Davida Bradleya wcielił się Tom Hanks, którego najbardziej popularne kreacje miały dopiero nadejść. Prawdziwą ozdobą ekranu jest zjawiskowa Cristina Marsillach jako Sarah. 

Niechciane rozstania (Every Time We Say Goodbye)
Melodramat, Izrael/USA, 1986, 93 min.

Reżyseria:  Moshé Mizrahi
Obsada: Tom Hanks, Cristina Marsillach, Benedict Taylor, Anat Atzmon, Gila Almagor, Moni Moshonov, Avner Hizkiyahu, Esther Parnass, Orna Porat, Nissim Azikri, Moshe Ivgy, David Menachem, Avi Keidar, Alon Aboutboul, Dafna Armoni

Emisja: piątek 14.09. godz. 20:00; środa 19.09. godz. 20:00

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar