2012-08-07

Profilaktyka

Nie siedź jak na szpilkach

Tagi: zdrowie
Coraz więcej osób cierpi na problemy z guzkami krwawniczymi. Według danych WHO, problemy z guzkami krwawniczymi ma 50% osób powyżej 50 roku życia oraz trzy czwarte kobiet w ciąży i po porodzie. Problem w starszym wieku w równym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet.
 


 

Procto Emorect wspomaga gojenie hemoroidów oraz ochrania wrażliwą błonę śluzową odbytu, zapobiegając nawrotom choroby. Znacznie redukuje wczesne objawy jak: ból, pieczenie, świąd i podrażnienia oraz ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki odbytu. Ma naturalny skład: zawiera kwas hialuronowy  oraz ekstrakty roślinne z nagietka, aloesu, wąkroty azjatyckiej oraz drzewa herbacianego. Skuteczność preparatów z kwasem hialuronowym została potwierdzona badaniem klinicznym.


Procto Emorect czopki, cena 10 szt. ok. 21 zł., wyrób medyczny dostępny w aptekach.

Kwas hialuronowy  - wspomaga leczenie guzków krwawniczych.
Ostatnio przeprowadzone badania kliniczne dowodzą, że kwas hialuronowy  - naturalny budulec ciała (łatwo przyswajalny, dobrze tolerowany, nawilża, ochrania śluzówkę)  stosowany miejscowo nie tylko łagodzi objawy bólu, ale również  pieczenie, swędzenie, hamuje wysięki i powstawanie obrzęków, w tym także ułatwia gojenie się drobnych ran pękających żył odbytu.

Kwas hialuronowy dzięki właściwościom absorbowania dużej ilości wody, powoduje szybką odbudowę komórek uszkodzonego nabłonka i ułatwia jego nawilżenie. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, poprzez stabilizację struktury tkanek.


Poza hemoroidami stosowanie preparatów kwasu hialuronowego obejmuje również inne wskazania: wspomagająco po operacjach proktologicznych, a także w przebiegu innych chorób odbytu jak zapalenie zatok okołoodbytniczych, przetoki i szczeliny odbytu.

Stosowanie raz dziennie oraz brak doniesień o poważnych działaniach niepożądanych (możliwe reakcje alergiczne) sprawiają, że Procto Emorect jest wygodną i bezpieczną metodą leczenia.

Może być zastosowany jako terapia wstępna lub uzupełniająca, gdyż ułatwia szybką regenerację i odbudowę błony śluzowej odbytu.

Jak działa Procto Emorect?
Zawarty w czopku kwas hialuronowy z ekstraktami roślinnymi z nagietka, aloesu, wąkroty azjatyckiej oraz drzewa herbacianego, po uprzedniej aplikacji do kanału odbytu, łączy się z wydzieliną błon śluzowych tkanki, wiążąc jednocześnie wodę, w wyniku czego przybiera postać lepkiego żelu. Utworzona w ten sposób warstwa hydrożelowa stanowi powłokę ochronną dla błon śluzowych, jak również tworzy środowisko sprzyjające aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i przeciwzapalnych. Przyspiesza to  gojenie uszkodzonej tkanki i przywracania jej naturalnego stanu fizjologicznego. Dodatkowo działa nawilżająco, przyczyniając się do nawodnienia komórek oraz aseptycznie, zabezpieczając przed wnikaniem drobnoustrojów do wnętrza tkanki oraz ograniczając możliwość rozwoju flory patogennej.

Żylaki odbytu
Hemoroidy to bardzo częsty problem, z którym boryka się prawie połowa populacji. Określenie to pochodzi z greki i oznacza krwawienie. Powstaje ono w splotach żylnych okolicy zwieracza odbytu. Jeżeli przepływ krwi w tej okolicy ulega zaburzeniu, zwiększa się ciśnienie krwi. Efektem jest poszerzenie naczyń aż do powstania guzków. W wyniku ich uszkodzenia pojawia się krwawienie. Takiej sytuacji sprzyja szereg następujących czynników: predyspozycje genetyczne, siedzący tryb pracy, nieprawidłowa dieta z małą ilością błonnika.    
             
U kobiet tego rodzaju dolegliwości nasilają się najczęściej podczas ciąży oraz zmian hormonalnych.  Za główne przyczyny tego stanu rzeczy uważa się powiększoną macicę, powodującą utrudniony odpływ żylny oraz częstsze niż zwykle występowanie zaparć. Dodatkowo zmiany hormonalne związane z ciążą również sprzyjają krwawieniom poprzez osłabienie ściany naczyniowej.

Najczęstszym objawem występującym w chorobie hemoroidalnej jest bezbolesne krwawienie z odbytu, które występuje zwykle w trakcie defekacji, bądź bezpośrednio po niej. Oprócz krwawienia do objawów hemoroidów zaliczamy świąd okolicy odbytu, ból i pieczenie oraz uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia tej dolegliwości zaleca się działania profilaktyczne:
stosowanie odpowiedniej wysokobłonnikowej diety (ciemne pieczywo, ciemny ryż, kasze, warzywa i owoce, suszone śliwki), jak również picie dużej ilości płynów. Ma to na celu polepszenie perystaltyki (ruchliwości) jelit, rozluźnienie stolca.

Pomocne  jest
•    regularne oddawanie stolca, unikanie zaparć,
•    ograniczenie przebywania w pozycji siedzącej,
•    spacery,
•    utrzymywanie higieny okolicy krocza,
•    stosowanie różnego rodzaju preparatów farmaceutycznych.

W zależności od stopnia zaawansowania stosuje się różne, uzupełniające się wzajemnie metody leczenia. W I i II stopniu zaawansowania leczenie jest głównie zachowawcze. U większości osób odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz leczenie miejscowe (czopki, kremy, nasiadówki) powodują, iż dolegliwości ustępują i nie wymagają innych inwazyjnych metod leczenia. Dobrym i sprawdzonym sposobem są preparaty z zawartością kwasu hialuronowego jak Procto Emorect, który działa regenerująco na uszkodzoną błonę śluzową odbytu, a przy dłuższym stosowaniu zapobiega nawrotom choroby, dzięki czemu w konsekwencji pacjent może uniknąć operacji.

Zapobieganie nawrotom choroby jest bardzo ważne dla kobiet, które planują kolejną ciążę.
Po porodzie z reguły dolegliwości ustępują całkowicie lub w znacznym stopniu. Niestety kolejna ciąża na ogół powoduje nawrót objawów, najczęściej w zwiększonym nasileniu.

Hemoroidy, pomimo, że są stanem w zdecydowanej większości przypadków bardzo dokuczliwym, to z reguły przemijającym i co najważniejsze niegroźnym dla płodu. Warto wiedzieć, że czasami pozornie niewinne krwawienie z odbytu może być objawem zmian nowotworowych jelita grubego. Dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Często proste działania i nieskomplikowane metody farmakoterapii pozwalają na znaczącą redukcję dolegliwości. Ich zaniechanie może powodować narastanie objawów i być bardzo trudne w leczeniu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar