Diky

2007-11-25

Nowinki

Równouprawnienie w modzie

Prekursorem stylu unisex był Jacques Esterel. Wcześniej w historii mody, można było zaobserwować jedynie pewne symptomy „równouprawnienia” (np. damski garnitur). Początkowo unisex to eksperymenty, które wzbudzały przede wszystkim zdziwienie. Jak inaczej potraktować pomysł Jeana Paula Gaultiera i Heidi Slimane, którzy stworzyli spódnice dla mężczyzn(i to wcale nie dla Szkotów)? Albo pomysł Antonia Berardiego, który kobiety widział w smokingach i muchach.

Przełomem dla stylu unisex okazał się wynalazek Calvina Kleina. W 1995r. stworzył perfumy przeznaczone zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn-CK ONE, a rok później CK be. Perfumy te, choć nie były pierwszymi tego typu, zapoczątkowały modę na zapachy unisex, a Klein postanowił iść za ciosem i stworzył kolekcję ubrań przeznaczonych dla obu płci. T-shirty, dżinsy, a nawet bielizna – wszystko w stylu unisex. Klein stał się jednym z czołowych projektantów mody na świecie, jego stroje reklamowały największe gwiazdy m.in. Kate Moss, Hilary Swank. Przede wszystkim jednak, dzięki niemu unisex na dobre zagościł w modzie tzw. ulicznej.

A nas to w zupełności nie smuci, że taki styl powstał. Możemy chodzić całymi dniami w spodniach, zakładać T-shirty i nikt nie jest tym faktem zgorszony. To było ważne wydarzenie w życiu kobiet.


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar