Konkursy/

2012-03-06

ROZRYWKA

Pokaz filmu Najpiękniejszy zawód świata

Tagi: film
Dnia 8 marca 2012 roku, o godzinie 18.30,  francuska aktorka i reżyserka, Valérie Stroh zawita do Kina Muranów w Warszawie, aby zaprezentować swój ostatni film dokumentalny „Najpiękniejszy zawód świata”. Ważnym punktem programu będzie debata dotycząca problemów jakie napotykają w pewnym momencie kobiety wykonujące ten zawód. Co dalej robić, gdy propozycje ról są coraz rzadsze ? W którym kierunku poprowadzić swoją karierę ? O swoich doświadczeniach w polskiej rzeczywistości opowie między innymi Pani Laura Łącz. Pokaz i debata organizowane są przez PolaFilms przy wsparciu Stowarzyszenia Branży Eventowej.
 
 
Film zrealizowany został w 2010 roku i jest osobistym spojrzeniem na kariery pięciu aktorek francuskich : Mathilda May, Sylvia Kristel, Gabrielle Lazure, Agnes Soral i Veronique Boulanger. Uwielbiane za swoją urodę, za swoją świeżość, utalentowane bohaterki dokumentu zderzyły się z bolesną rzeczywistością, gdy po czterdziestce, ich kariera filmowa mocno przyhamowała.  Ze zdumiewającą szczerością, bez patosu, opowiadają one widzom w jaki sposób walczyły o siebie, o prawo wykonywania zawodu, którego za nic na świecie nie chciały porzucić. Widzimy ich codzienność w paryskich teatrach lub na tournée na prowincji, na próbach lub na nagraniach w radio. Wracają na deski scen, na estrady, poświęcają się malarstwu, tańcowi, piosence i przypominają, iż wiek nie jest wrogiem dla tych, co pragną się rozwijać.

To moment nieznanych do tej pory opowieści, to chwila zwierzeń, by lepiej poznać zawód, który jak żaden innych nie wystawia tak bardzo na próbę osobistych uczuć, gdy dochodzi do interferencji pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. I wniosek na koniec, że wszystkie coś z czasem wygrały... niepodważalną pewność, iż będą wykonywały ten zawód całe życie !

Po pokazie, organizatorzy zapraszają na debatę z udziałem samej autorki filmu, Valérie Stroh oraz Gościa Specjalnego, Laury Łącz. Dyskusja z Jackiem Rakowieckim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Film” oraz krytykami filmowymi pozwoli porównać na żywo francuską i polską rzeczywistość, odpowiedzieć na pytanie czy takie zjawisko ma również miejsce w polskiej branży filmowej, jakie istnieją alternatywy na realizację tej niełatwej drogi życiowej. Debatę poprowadzi dziennikarka Virginie Little, od ponad 10 lat mieszkająca w Polsce.

Kino Muranów, 8 marca 2012, godz. 18:30
Bilety w cenie 15 pln do nabycia w kasach

Paneliści :

VALERIE STROH – ur. 1958, francuska aktorka i autorka filmów dokumentalnych. Przygodę z filmem rozpoczęła grając jako dziecko w wieku 10 lat u boku Brigitte Bardot, i Terence Stamp. Na początku lat 80 zagrała w filmie "La Vie est un Roman" (A. Resnais). Po ukończeniu studiów na wydziale architektury, dostała rolę w filmie "Baptême", swego ulubionego reżysera René Féret, za którą dostała nominację do Cezara jako największa nadzieja kobieca (1990). Grała między innymi u takich twórców jak Mehdi Charef, Edouard Molinaro, Christian Fechner, Philippe Leguay, Rémi Waterhouse, Jean Pierre Daroussin oraz Marc Esposito. Występowała także w teatrze. Zrealizowała film długometrażowy '" Un homme et deux femmes". „Le plus beau metier du monde” jest jej trzecim filmem dokumentalnym, po "Eric Le Lann à la trompette" (portret słynnego jazzmann)  zrealizowanego dla France 2 i Arte, oraz po "Simone de Beauvoir" dla France 3.

LAURA ŁĄCZ – ur. 1954, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, wykładowca. Absolwentka PWST w Warszawie oraz filologii polskiej na UW. Na deskach teatru zadebiutowała w 1978 roku, rolą Kobiety w sztuce Ballada Łomżyńska Ernesta Brylla. W latach 1977 - 2000 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach kinowych, telewizyjnych, serialach, przedstawieniach teatralnych i Teatru Telewizji. Autorka książek dla dzieci, m.in. "Sekret czarnego łabędzia", "Spełnione marzenia" oraz "Bajki i wiersze na cztery pory roku". Prowadzi Teatr KATRA dla dorosłych oraz autorski cykl muzycznych spektakli teatralnych dla dzieci pod wspólnym tytułem „Pokochaj Teatr”. Założyła Agencję Artystyczną „Laura” i jest producentką imprez artystycznych. Pracuje na estradzie jako recytatorka poezji i aktorka śpiewająca. Prowadzi zajęcia w Podyplomowym Studium Terapii Zajęciowej , a także w Studium Aktorskim w Regionalnym Ośrodku Edukacji w Wyższej Szkole Menadżerskiej.  Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

JACEK RAKOWIECKI, ur. 1958,  dziennikarz, działacz opozycyjny, polonista i teatrolog.W 1978 został redaktorem niezależnego pisma studenckiego „Indeks. Internowany w stanie wojennym, po wypuszczeniu na wolność pracował w administracji „Tygodnika Powszechnego”, w 1987 został członkiem redakcji tego tygodnika. W 1989 związał się z „Gazetą Wyborczą” jako sekretarz  redakcji, kierownik działu kultury, oraz dyrektor wykonawczy i członek zarządu Agory. W latach 1998-2003 związany był z wydawnictwem Edipresse Polska (redaktor Naczelny Viva!, Przekrój)  oraz Bauer (wydawca pionu czasopism luksusowych w spółce Media Styl). W latach 2004-2005 był redaktorem naczelnym miesięcznika teatralnego „Foyer”, a w 2006 - zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej. W kwietniu 2007 dołączył do Media Point Group jako szef nowych projektów wydawniczych. Od lipca tegoż roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”. Wykłada dziennikarstwo na prywatnej uczelni Collegium Civitas.

Komentarze (2)

Majplezier1987 (2012-03-07 18:34:55)
zgadzam się z Sylvaną:(
Niestety ja też mam daleko do Warszawy.... A szkoda
sylvana (2012-03-06 21:44:49)
8 marca tuż tuż ;)))
Warszawa jednak daleko ,może innym razem 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar