Diky

2011-12-04

DEKORACJA WNĘTRZ

Magia świątecznego stołu

Migocące świece, zniewalający aromat wigilijnych potraw i sianko pod obrusem  - wszystko to tworzy klimat, towarzyszący tylko temu jednemu dniu w roku. W święta dbamy, by nasz stół wyglądał wyjątkowo uroczyście i magicznie. Ten podniosły nastrój najdoskonalej podkreślają piękne porcelanowe serwisy, z których nawet doskonałe świąteczne potrawy potrafią smakować jeszcze lepiej.


Jak srebrzyste płatki śniegu


Biel to kolor czystości, oczekiwania i chwil najbardziej uroczystych. Nic zatem dziwnego, że na bożonarodzeniowym stole biała porcelana pojawia się najczęściej. Czystą biel prawdziwej porcelany doskonale podkreślają srebrne  zdobienia. Skrzące się jak srebrzyste płatki śniegu, harmonijne linie i delikatne pionowe nitki połyskliwych dekoracji to też wyjątkowy atrybut serwisu Julia z ćmielowskiej kolekcji Yvonne.
Pozornie proste, regularne kształty serwisu jeszcze wyraźniej podkreślają dekoracyjne linie. Natomiast okalające naczynia srebrne prasy - rozświetlone na kilka tonacji - uwypuklają krągłość wszystkich jego elementów. Pękate filiżanki, imbryk i wazy już same w sobie prezentują się jak obietnica pysznych wigilijnych specjałów. – Kolekcja Yvonne w eleganckiej dekoracji Julia to idealne wyważenie wytwornego stylu i atmosfery rodzinnego ciepła - potwierdza architekt i dekorator wnętrz, Małgorzata Muchalska. – Kuliste naczynia, okrągłe talerze, zaokrąglone filiżanki tworzą razem nie tylko efektowny, ale także bardzo funkcjonalny serwis.
Świąteczny rokokowy przepych


Spośród wszystkich ćmielowskich serwisów Rococo Purpura jest z pewnością jednym z najzdobniejszych. Purpurowo - złote girlandy dekoracji obficie oblewają wszystko – od najmniejszego talerzyka po imponująca wazę. Starannie, ręcznie malowane dekoracje nie mają w sobie nic ze zbędnej przesady. Jest to po prostu fason, który nawiązując do rokokowej ornamentyki. Dekoracyjność wszystkich elementów podkreślają dodatkowo rzeźbione ornamenty, finezyjne brzegi naczyń oraz zdobne uszka filiżanek. W efekcie rozłożony na stole serwis mieni się intensywnymi karmazynowymi barwami i połyskującymi złoceniami. Jednak, mimo zdobniczego przepychu, rozłożony na stole serwis Rococo Purpura, stwarza ciepły, kameralny nastrój. Ten intymny sekret rokokowych naczyń tkwi w ich asymetrii, płynności linii oraz subtelnej zmysłowości wszystkich elementów porcelanowej zastawy.
W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę

Porcelanowy serwis to nie tylko naczynia, lecz budowany – element, po elemencie - nastrój przy rodzinnym stole. Wybierając odpowiedni fason możemy nadać wigilijnej kolacji klimat przepychu, śnieżnobiałej czystości, lwowskiej melancholii lub arystokratycznej wieczerzy. Jednak prawdziwa wartość ćmielowskiej zastawy kryje się w tym, że porcelanowa elegancja pasuje nie tylko do świątecznej kolacji, ale nadaje wytworności wszystkim codziennym posiłkom.

Zdjęcia: Dan Cake Zakłady Porcelany Ćmielów

Komentarze (2)

sylvana (2011-12-05 12:00:51)
świetnie napisane-rozmarzyłam się na całego...
 
pscolka (2011-12-04 21:36:52)
Ej gdzieś już widziałam ten artykuł i zachwalałam rokokowy przepych. Która zna z Was ćmielowską porcelanę ręka do góry. Ja mam w domu całą porcelanę z Ćmielowa, mieszka tam moja babcia i często ją odwiedzam:D A porcelana wspaniała.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar