Konkursy/

2011-11-24

Napoje

Boże Narodzenie – niech będzie pyszne i ciepłe

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia, uważane przez wielu z nas za najpiękniejsze i najbardziej rodzinne wśród wszystkich innych. Zadbajmy, aby spędzić ten czas z najbliższymi, w atmosferze spokoju i radości. Celebrujmy te magiczne chwile, zanim ponownie wpadniemy w wir codziennych obowiązków.


Fot. Segafredo Zanetti Poland


Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy towarzyszą nam takie uczucia, jak radość (68 proc. respondentów), spokój (40 proc.) i odprężenie (38 proc.) – wynika z danych Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC.

– Najbardziej męcząca jest przedświąteczna bieganina, kiedy trzeba zrobić zakupy, wybrać prezenty i przygotować potrawy. Ale wszystkie nerwy z tym związane, wynagradzają chwile, kiedy mogę usiąść z rodziną i cieszyć się jej towarzystwem – przyznaje 43-letnia Magdalena Biegus, która spędza święta w gronie kilkunastu bliskich osób.

Rodzina, rozmowy oraz miłe chwile
Boże Narodzenie kojarzy nam się z ciepłą, rodzinną atmosferą oraz choinką, opłatkiem, prezentami, śpiewaniem kolęd i dwunastoma potrawami. Marzymy, aby spędzać je tak, jak na reklamach, gdy przy jednym stole spotyka się kilka pokoleń, radując się wspólnie spędzonymi, magicznymi chwilami. Zdarza się jednak, że zmiana obyczajów, rezygnacja z tradycji czy konsumpcyjny tryb życia, sprawiają, że święta stają się zwykłym spotkaniem, kiedy to najedzeni świątecznymi smakołykami zasiadamy przed telewizorem albo wracamy do swoich domów.

– U mnie to nie do pomyślenia – mówi 61-letnia Danuta Wawrzyn. Od lat to właśnie ona organizuje święta dla swoich dzieci, a teraz już także wnuków. – Po lekkiej kolacji wigilijnej, maluchy wyciągają spod choinki prezenty, a my siadamy i rozmawiamy. Na co dzień córki i syn są zabiegani, Boże Narodzenie to więc idealny czas, żeby powspominać, pośmiać się i porozmawiać o planach przy pachnącym makowcu oraz aromatycznej kawie – tłumaczy i śmieje się: – To nasz rytuał, bez którego nie ma mowy o prawdziwych świętach.

Chcemy mieć święta, jak z reklamy
Wspomniana kawa nie przez przypadek dominuje w wielu przedświątecznych reklamach. Ten czarny napój ma w sobie jakąś magię, która przywodzi na myśl miłe chwile, ciepłe wspomnienia i pełną bliskości atmosferę. Sam Giuseppe Verdi, włoski kompozytor mawiał, że „Kawa to balsam dla serca i ducha”. Potwierdzają to także badania. Ośrodek Badania Opinii Publicznej – TNS OBOP wskazuje, że prawie dwie trzecie respondentów spędza wolny, świąteczny czas na spotkaniach i rozmowach z najbliższymi, czemu towarzyszy picie tego czarnego napoju. Ich zdaniem sprzyja to budowaniu dobrych relacji.

– Wyniki badań mają odzwierciedlenie w rzeczywistości – przyznaje Joanna Szpak, kierownik ds. marketingu z firmy Segafredo Zanetti Poland. – W okresie przedświątecznym sprzedaż kawy znacznie rośnie, a największym powodzeniem cieszą się zestawy z gratisami, które związane są z kawą, na przykład ozdobne puszki do jej przechowywania, które gwarantują zachowanie smaku i aromatu. Okazuje się, że wciąż są to prezenty ponadczasowe, klasyczne oraz praktyczne.

Z raportu Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC wynika, że w czasie Bożego Narodzenia 47 proc. badanych wręcza kawę jako praktyczny prezent pod choinkę, a 36 proc. przynosi aromatyczną paczuszkę luksusowej mieszanki ziaren ze sobą, udając się ze świąteczną wizytą. Poza tym ponad 40 proc. badanych pije w tym czasie „małą czarną” wyłącznie dla przyjemności – oczywiście w połączeniu z pysznymi wypiekami.


***
Główny Urząd Statystyczny dowodzi, że kawę pije już ponad 80 proc. Polaków. Coraz częściej sięgamy po klasyczne espresso, najczęściej rano, dla pobudzenia, ale także ze względów praktycznych. Spożywane w umiarkowanych ilościach m.in. dotlenia organizm, co sprzyja koncentracji i poprawie krążenia krwi; polepsza perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm; zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona czy marskość wątroby, jak również wystąpienia cukrzycy oraz raka jelita i wątroby.

Komentarze (1)

sylvana (2011-11-24 12:50:17)
ale tekst uroczy,a ja...
już się nie potrafię doczekać najpiękniejszych świąt w roku 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar